význam a původ slova osel

Text dotazu

Význam a původ slova osel.

Odpověď

Osel = 1) lichokopytník s dlouhýma ušima, podobný koni

            2) hlupák (i nadávka)

In : Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky : [studenstské vydání].  Vyd. 3., opr. - dotisk.  Praha : Academia, 2005. 647 s. ISBN 80-200-1080-7.

Osel převzato z gótského asilus či západogermánského  asila (z toho německé Esel), to pak je z latinského slova asinus, řeckého ónos a armenského eš - převzato z nějakého neznámého jazyka Přední Asie či Středomoří.

In: Rejzek, Jiří. Český etymologický slovník.  Voznice : LEDA, 2001. 752 s.

ISBN 80-85927-85-3.

Slovo osel je přejato odněkud z Přední Asie (cituje se nyní sumerské anšu). Cizí původ je zřejmý i z toho, že latinské slovo asinus nemá rotacismu. Osel byl prvotním Indoevropanům cizí, jejich sedlovým zvířetem byl kůň, kdežto osel náleží do oblasti semitské nebo vůbec předoasijské.

In: Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého.  2.opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1968. 866 s.