Význam a původ příjmení Šally

Text dotazu

Dobrý den.
Pátrám po původu našeho příjmení Šally.
Bohužel již nemám předky, kterých bych se mohla zeptat. Nejstarší dokument a nejrelevantnější dokument, rodný list mého dědečka z matčiny strany uvádí toto jméno v této podobě. Babička používala jméno přechýlené -ová. Rodné listy předků mého děda se již nedochovaly, ale údajně se má jednat o český přepis buď německého či italského příjmení.
Mohu vás poprosit o součinnost v mém pátrání.
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šally se nevyskytuje v žádné publikaci, v nichž pátráme po původu nebo významu všech příjmení.
Pokud se má dle Vašich informací jednat o český přepis z německého nebo italského příjmení, pak předpokládáme možnou shodu s německým příjmením Schally. Jedná se o příjmení, které se dodnes vyskytuje a užívá v Německu i Rakousku. Přehled viz: https://forebears.io/de/surnames/schally.

Příjmení Schally je odvozeno ze slova schal, schalles = zvuk, zpěv, smích, jásot, bujnost (patří mezi příjmení, která vznikla podle smyslových vjemů) viz: BENEŠ, Josef a Marie NOVÁKOVÁ. Německá příjmení u Čechů. 1998. sv. 1, s. 294.

Další bližší informace nám dostupné zdroje neuvádějí. V případě, že máte dědečkův rodný list, můžete se obrátit na archiv, který se vyskytuje nejblíže k místu jeho narození či bydliště. Zde by Vám mohli s pátráním pomoci více. Nebo si můžete nechat vyhotovit rodokmen na zakázku (genealogické služby), kde se pro rozbor používají rodné listy předků (často stačí vždy rodný list rodiče a prarodiče a případně se doptávají na doprovodné informace, aby jej při bádání správně identifikovali).
Díky tomu se můžete dopátrat až k národnosti Vašich předků a dle toho se dostat až k původní formě příjmení Šally. Nakonec by také mohla pomoci matriční kniha, kde je Váš dědeček a tudíž i jeho rodiče zaznamenáni.

Použité zdroje

https://forebears.io/de/surnames/schally
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%A0ally/
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962, s. 107.
BENEŠ, Josef a Marie NOVÁKOVÁ. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. sv. 1. ISBN 80-7044-212-3.
https://www.hledanipredku.cz/kde-hledat-sve-predky-online/