Význam a původ příjmení Persun

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se dozvěděl význam a původ příjmení Persun (dříve i varianta Persůn nebo Person). Nositelé tohoto příjmení žili a dodnes žijí na Vizovicku. Původně se předpokládal švédský původ příjmení po skončení třicetileté války, příjmení Persun však figuruje mezi nejstaršími rody ve Vizovicích podle urbáře z roku 1585.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přímo varianta příjmení Persun/Persůn/Person není uvedena v žádné publikaci o původu příjmení, které máme k dispozici.

Nejbližší podobná příjmení byla nalezena:

* Peršín - ze slovesa pršet, ve východních Čechách se používalo vkladné -e-. Další význam příjmení je uváděn jako "člověk s velkými pihami, na Moravě též používaná podoba Peršán.

* Peršl - z německého nářečního apelativa (tj. slovo obecného významu) Perschla z Bürschlein = chlapeček

Pro přesný výklad příjmení Persun můžete kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), některé její služby jsou však placené.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.