význam a původ příjmení Brąclik (Brunclik), Chodura, Kaleta

Text dotazu

Dobrý den, jaký je prosím význam a původ příjmení Kaleta, Brąclik (popřípadě Brunclík)a Chodura?

Odpověď

Dobrý den,
Dobrava Moldanová v publikaci Naše příjmení uvádí následující:
Brunclík - patrně za Brunssík, hrdina rytířské pověsti; apelativum brunclík ( moravské nářečí) = buclatý chlapec
Chodora, Choděra, Chodura - odvozenina ze staročeského Chotibor, Chotimír apod.; též ze slovesa chodit
Kaleta - z osobního (tj. rodného a křestního) jména Galus, pod heslem Kála se uvádí: Kaleš, Kaleta, Kalich - též nádoba, u židovských rodin za původní příjmení Bacher, Bachroch

Władysław Milerski uvádí:
Branclik - od německého osobního jména Hildebrand: Brand: Branz
Chodura - od Chodor, Chodur, nebo od chodit
Kaleta - ze staropolského kaleta = peněženka, sáček na peníze

Další informace ohledně těchto příjmení naleznete na odkazu http://www.ontola.com/cs/dobry-den-jaky-je-prosim-2

Prameny:
MOLDANOVÁ, D. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 62 s. ISBN 80-86781-03-8.
MILERSKI, Władysław. Nazwiska cieszyńskie. 1.vyd. Warszawa: Energeia, 1996. 351 s. ISBN 83-85118-54-3.
http://www.ontola.com/cs/dobry-den-jaky-je-prosim-2