Význam a původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den, rád bych vám poslal prosbu zdali by bylo možné, pokud by to šlo, zjistit původ příjmení Pakhoffer
Děkuji za jakoukoliv odpově´d

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pakhoffer není bohužel v našich publikacích o českých příjmeních vysvětleno. Pravděpodobně ovšem vzniklo spojením dvou slov. První část - tedy PAK, vznikla zkrácením staročeského osobního jména Pakoslav (paký = silný), popřípadě mohla být odvozena přímo od slova pak, tedy silný. Druhá část příjmení - tedy HOFFER, pochází z němčiny a znamená podruh, nájemce. (v knize "Naše příjmení" viz přijmení Pak a příjmení Hoffer).

 Ke konci roku 2016 žili v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Naše jména“ pouze tři muži tři ženy s příjmením Pakhoffer/Pakhofferová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

 

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. 6., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2017. 917 stran. ISBN 978-80-200-2656-9.

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.) *  Naše jména: www.nasejmena.cz

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.01.2018 22:15

Jana Pešková píše:
Čtvrtek 15.03.2018 18:10
Dobrý den ,je možné zjistit původ mého rodného příjmení Alligerová?Četnost výskytu znám.
Děkuji : Mikulov na Moravě
PSK - admin píše:
Pátek 16.03.2018 14:44
Dobrý den,
příjmení Alliger (Alligerová) je cizího původu a nemáme zdroje, ve kterých bychom původ příjmení našli. Ve světě existuje velké množství podobných příjmení, podobně se píší, snad i vyslovují, ale přesně to vaše tam není - http://forebears.io/surnames .
Tento zdroj k celosvětovému výskytu příjmení alespoň naznačuje region původu a navíc ukazuje i příjmení v podobném znění.
Asi jste si sama zjistila, že nositelem vašeho příjmení byl herec, viz níže:
Amand Alliger
Narozený 13. srpna 1904 v Pardubicích, v Čechách, v Rakousku-Maďarsku [nyní v České republice]
Zemřel 28. listopadu 1990 v Záhřebu, Chorvatsku, Jugoslávii [nyní Chorvatsko]
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu