význam a původ příjmení

Text dotazu

Prosím, zda byste mohli zjistit význam a původ příjmení Kurdiovský či Kordiovský. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kurdiovský, Kordiovský bohužel není uvedeno v žádné nám dostupné publikaci o českých a německých příjmeních. Předpokládáme však, že příjmení bylo odvozeno, stejně jako příjmení Korda, Kordina, ze slova kord = druh sečné a bodné zbraně (popřípadě též výraz pro provaz) či od slova kordina =  velký nůž na štípání třísek. Vyloučen není též původ v osobním jméně Kornel.  Přípona -ský vyjadřuje povětšinou příslušnost k nějakému místu (obec, kraj, statek apod.). Mohlo se tedy jednat též o člověka, který žil na statku Kurdově či Kordově.

 

Ke konci roku 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  42 mužů a 54 žen s příjmením Kurdiovský/ Kurdiovská a 34 mužů a 32 žen s příjmením Kordiovský/Kordiovská. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

 

 

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Naše jména: www.nasejmena.cz

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.10.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu