význam a původ příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o vysvětlení významu a původu příjmení Rojková, Rojek, Rojko.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

všechna tři příjmení mají stejný základ a to apelativum "roj" ( ve smyslu roj včel, apod). Slovo roj je všeslovanského původu; často se můžeme také setkat se slovesem rojiti se. Roj má základ ve slovu *rei - řinouti se (* označuje předpokládanou prajazykovou podobu nebo vůbec původní podobu slovního základu) - jedná se vlastně o tok, tečení, řinutí včel z mateřského společenství; podobně jako slovo zdroj (*z-roj)je výtok vody ze země.

Mezi další příjmení se základem Roj- patří vedle Vámi uvedených např. Rojan, Rojčík, Rojíček, Rojík, Domovský.

Ministerstvo vnitra ČR evidovalo ke dni 15.7.2009 87 mužů s příjmení Rojek, 31 s příjmením Rojko a 223 žen s příjmením Rojková. Statistiky naleznete na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx .

Použitá literatura:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 866 s.

Kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius, http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowChars.do .