Význam a původ jména Tocháček

Text dotazu

Prosím, jaký je přesný význam a původ jména Tocháček? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Tocháček/ Tocháčková vzniklo z domácké podoby osobního jména Toch z osobního jména Tobiáš (= z hebrejského Towijjáh = bůh je dobrý, bůh je můj statek), či Tomáš (= z aramejského theómá = dvojče, blíženec).

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011 žilo v České republice, dle serveru www.kdejsme.cz, 274 osob s příjmením Tocháček/ Tocháčková. Z toho 125 mužů a 149 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brně, Pardubicích a Poličce.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)