Význam a použití slova "potažmo"

Text dotazu

přesný význam a použití slova "potažmo"

Odpověď

Dobry den,

Jazykova poradna Ustavu pro jazyk cesky AV CR na svych strankach http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna uvadi:

potažmo
dělení: po-taž-mo

význam: Podle slovníku má význam 'se vztahem, se zřetelem, vzhledem k někomu, něčemu'; popř. expresivně 'vlastně, respektive'. Dnes se potažmo užívá v celé řadě významů: jako synonymum k vlastně, respektive; a tedy i, a tedy vlastně, a tím i, to se vztahuje i na, to platí i pro, v souvislosti s tím, přesněji řečeno, rovněž. Jde o slovo, které je pro mnohé uživatele poměrně lákavé, přestože (nebo možná právě proto, že) je dosti neprůhledné.
Úzus užívání je zatím značně neustálený.

příklady: Argumentují nutností řešit chronický schodek obchodní a potažmo i platební bilance. Zákonitosti psychické odezvy příchodu a rozvoje vážné, potažmo nevyléčitelné nemoci.

etymologie: Etymologické slovníky bohužel původ slova nevysvětlují, ale ve výkladových slovnících není poznámka, že by šlo o přejaté slovo.

poznámky k heslu: Dříve též potahmo. Ve spisovném jazyce se dnes užívá běžně, ačkoli SSJČ výraz hodnotí jako archaický. Doklady najdeme i v PSJČ i v Jungmannově slovníku (potahmo).