Výzkumné metody v knihovnách ČR a knihovnách v Norsku

Text dotazu

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně používaných výzkumných metod v knihovnách ČR a v norských knihovnách. Pracuji na výzkumu týkající se tohoto tématu. Zaměřuji se na neinvazivní výzkumné metody, tzv. na metody, kterých se dotazovaní přímo neúčastní nebo o tom že jsou zkoumáni ani neví. Patří sem například benchmarking. Chtěla bych Vás poprosit o možné tipy, rady, literaturu, kde bych mohla získat přesné informace týkající se právě výzkumných metod jaké se u nás a v Norsku používají. Například kde zjistím, jaké neinvazivní výzkumné metody používá Národní knihovna ČR? Mnohokrát děkuji za ochotu a možné rady.

Odpověď

Dobrý den,
Odpovídám tímto na Váš dotaz týkající se výzkumných metod. Co se týká Norska doporučuji podívat se do mezinárodních databází, např. Ebsco, Proquest aj. a zadat si tam rešerši na toto téma.  Co se týká Národní knihovny ČR, tak lze vyhledávat v databázi KKL (Knihovny knihovnické literatury), knihy objednat a přijít si pro ně neb nejste-li z Prahy použít meziknihovní výpůjční služby pomocí knihovny v místě Vašeho bydliště.
http://aleph.nkp.cz/F/CUNEQ1TTR3M6JGM495BBT2EDP2E5Q3QPYIH29PJBXQQHH8FLPX-37114?func=find-d&find_code=WKW&request=benchmarking&adjacent1=N&find_code=WRD&request=&adjacent2=N&find_code=WRD&request=&adjacent3=N&filter_code_1=WLN&filter_request_1=&filter_code_2=WPV&filter_request_2=&filter_code_3=WTP&filter_request_3=&filter_code_4=WYR&filter_request_4=&x=31&y=5

Po zadání slova "benchmarking" jsem našla v KKL 85 záznamů.  Do další rešerše bych nedávala "neinvazivní  výzkumné metody", ale "výkonnost knihoven" či  "srovnávací metody" apod.
Dále, v předmluvách všech zdokumentovaných průzkumů, na kterých se Národní knihovna ČR podílela, jsou uvedeny metody, které jsou použity, takže doporučuji k prostudování literaturu na téma průzkumů, výzkumů (např. literaturu od prof. Trávníčka). Záleží na Vás, jaké výzkumy, respektive čeho, Vás zajímají (služby knihoven, čtenáři, čtenářské návyky, odkyselení papíru apod.).

Průzkumy, na kterých se Národní knihovna podílela, najdete zde:
http://ipk.nkp.cz/statistika-pruzkumy-dokumenty/pruzkumy/pruzkum_2012.htm