vyvoj zenskych prijmeni

Text dotazu

Dobry den, rada bych znala odpoved na otazku, jak se vyvijela ceska zenska prijmeni? Odkdy mame my zeny v prijmeni koncovku -ová a proc -ová a ne -ova? Dekuji mnohokrat.

Odpověď

Dobrý den,

Miroslava Knappová ve své knize Naše a cizí příjmení v současné češtině uvádí, že ženská podoba příjmení se vyskytovala od nejstarších dob. Vyvíjela se spolu s příjmeními. Zápisy ženských příjmení v přechýlené podobě jsou staré již několik staletí ( např. Elška Ettlová 1430, Dorota Chřenová 1576, Anna Porybná 1584, Eva Kotková 1606 aj. ). Sufix -ová vyplývá ze slovotvorného systému češtiny a její gramatiky. Umožňuje rozlišení pohlaví a skloňování jmen.
Proč se píší ženská příjmení s koncovkou -ová a ne - ova ? Příruční mluvnice češtiny uvádí, že koncovka -ová je slovotvorná. Koncovka -ova je sufix adjektiva. Domnívám se proto, že je to z důvodu skloňovatelnosti příjmení. S koncovkou - ová se ženské příjmení stává substantivem. V této otázce Vám ovšem doporučuji obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR :
http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html 

Zdroje:
Knappová, Miloslava, Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6 (váz.)
Příruční mluvnice češtiny. 1.vyd. praha: Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.12.2007 12:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu