Vývoj cen komodit a jejich vliv na makroagregáty

Text dotazu

Dobrý den, k BP bych potřebovala poradit s vhodným výběrem literatury na téma Vývoj cen komodit se zaměřením na jejich vliv na makroagregáty. Kromě toho bych potřebovala dobrou literaturu k ekonometrické metodě VAR-model na základě které mam vypracovat praktickou část BP.

Odpověď

Dobrý den,

níže naleznete pár tipů na vhodné dokumenty k Vašemu tématu z fondu CIKS VŠE. Doporučujeme Vám také prohlédnutí seznamů použité literatury u jednotlivých vysokoškolských kvalifikačních prací jako inspiraci pro případné další relevantní materiály k Vašemu tématu.

Při hledání Vašeho tématu, jak na volném webu, tak např. i v rámci Souborného katalogu VŠE (http://library.vse.cz), doporučujeme použít např. termíny:

autoregresní modely
ceny
komodity
regresní modely
VAR model(y)
makroekonomické agregáty
zboží

Příklady vysokoškolských kvalifikačních prací VŠE (plné texty jsou dostupné v rámci Souborného katalogu VŠE - http://library.vse.cz)

Antal, Radoslav. Komodity - možnosti a současné techniky obchodování. Praha, 2012. Vedoucí práce Hana Chylíková.

Bednář, Jan. Komodity a komoditní trhy. Praha, 2008. Vedoucí práce Jiří Dvořák.

Dědeček, Jiří. Analýza vztahů mezi HDP, emisemi CO2 a cenou ropy vybraných zemí. Praha, 2015. Vedoucí práce Elena Kuchina.

Denisova, Evgeniya. Analýza vztahů mezi mírou inflace, mírou nezaměstnanosti, měnovým kurzem a repo sazbou v České republice. Praha, 2016. Vedoucí práce Elena Kuchina.

Hubálek, Ondřej. Grafické modely ve statistice a ekonometrii. Praha, 2013. Vedoucí práce Jan Zouhar.

Klučka, Jiří. Nepřímé metody čtvrtletních odhadů makroagregátů. Praha, 2013. Vedoucí práce Stanislava Hronová.

Krčál, Adam. High-dimensional VAR analysis of regional house prices in United States. Praha, 2016. Vedoucí práce Ondřej Čížek.

Kureková, Lucie. Testování neoklasického modelu migrace: Empirická analýza panelových dat ČR. Praha, 2014. Vedoucí práce Jan Čadil.

Maxa, Jan. Analýza a komparace inflace v ČR a SRN. Praha, 2012. Vedoucí práce Roman Hušek.

Musil, Petr. Cenové přepočty v národních účtech. Praha, 2012. Vedoucí práce Jakub Fischer.

Pecha, Martin. Obchodování s komoditami. Praha, 2012. Vedoucí práce František Drozen.

Verner, Jan. Analýza konvergence vybraných finančních ukazatelů ČR a EU. Praha, 2012. Vedoucí práce Václava Pánková.

Zástěrová, Martina. Komoditní trhy a dopad vývoje jejich cen na cenu zboží. Praha, 2011. Vedoucí práce Petr Zámečník.

Příklady tištěných publikací ve fondu CIKS VŠE

Brčák, Josef, Sekerka, Bohuslav a Stará, Dana. Makroekonomie - teorie a praxe. Plzeň: Aleš Čeněk, 2014. 223 s. ISBN 978-80-7380-492-3.

Cipra, Tomáš. Finanční ekonometrie. 2., upr. vyd. Praha: Ekopress, 2013. 538 s. ISBN 978-80-86929-93-4.

Garner, Carley. Komodity: úvod do investování na nejrychleji rostoucím trhu. 1. vyd. Brno: BizBooks, 2014. 296 s. ISBN 978-80-265-0019-3.

Hušek, Roman. Aplikovaná ekonometrie: teorie a praxe. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2009. 344 s. Vysokoškolská učebnice. ISBN 978-80-245-1623-3.

Hušek, Roman. Ekonometrická analýza. Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2007. 367 s. ISBN 978-80-245-1300-3.

Jílek, Josef. Finanční a komoditní deriváty v praxi. 2. upr. vyd. Praha: Grada, 2010. 630 s. Finanční trhy a instituce. ISBN 978-80-247-3696-9.

Jurečka, Václav a kol. Makroekonomie. 2. aktualiz. vyd. Praha: Grada Publishing, 2013. 342 s. Expert. ISBN 978-80-247-4386-8.

Wooldridge, Jeffrey M. Introductory econometrics: a modern approach. Sixth edition. Boston: Cengage Learning, [2016], ©2016. xxi, 789 stran. ISBN 978-1-305-27010-7.

Jusélius, Katarina. The cointegrated VAR model: methodology and applications. Oxford: Oxford University Press, 2006. xx, 457 s. Advanced texts in econometrics. ISBN 0-19-928566-7.

Verbeek, Marno. A guide to modern econometrics. 3rd ed. Chichester: John Wiley, 2008. xv, 472 s. ISBN 978-0-470-51769-7.