Vývoj archeologických/egyptologických teorií, kdo přišel na hrobky?

Text dotazu

Dobrý den,

Již delší dobu mě zajímá, kdo a kdy přišel s teorií ohledně vzniku a především funkce archeologické pozůstatků v Eyptě souhrnně označovaných jako pyramidy.
Zajímá mě především:
Výčet hlavních proudů uvažování ohledně pyramid z hlediska jejich funkce. Doba, kdy se která teorie objevila, kdo byl jejím autorem, o jaké výzkumy se opíral/opírali, kteří další badatelé onen pohled/názor podpořili (na základě jakých výzkumů/prací)?
Kdy pak která teorie nabyla na významu do té míry, že byla/je přijímána jako autoritativní/všeobecně přijímaná. (Pro bližší ukotvení se můžeme soustředit na české prostředí, akademickou obec, ostatní)
Pokud je dohledatelné: jak je vymezen obsah školní látky z hlediska této problematiky na školách? Domnívám se, že nás učili, že pyramidy jsou exentrické výstřelky stavitelství egyptských vládců v několika po sobě jdoucích staletích, kteří plánovali tyto stavby použít jako hrobky pro sebe a nemalé množství příbuzenstva a služebnictva, četně exluzivních a luxusních pohřebních výbav. (Jak to píšu víc a víc se domnívám, že při vyuce je každý učitel víceméně sám za sebe.)

==>>>
co se týče zdrojů, zajímají mne vědecké články/časopisy, studie, knihy ... (zajímala by mne bývala i konkrétní slova - chápu,že to dalece přesahuje možnosti Vaší služby; někde jsem viděl doporučení na (asi placený) dotaz do znalostní báze (jestli tomu říkám správně) s poukazem na detaily v odkaze, ale link už nefungoval. prosím tedy pokud byste mi mohli poskytnout nový link nebo informace k témuž)
<<<

Předem za Vaši odpověď velmi děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz dalece přesahuje rámec i možnosti služby Ptejte se knihovny a možná i by na něj nebylo možné odpovědět ani po pětiletém studiu Egyptologie. Pro odpovědi na Váš dotaz prosím kontaktujte přímo Český egyptologický ústav FF UK a domluvte si konzultaci, určitě Vás neodmítnou. Zároveň můžete využít fondu knihovny ČEgÚ FF UK a prezenčně studovat publikace, které Vás zajímají.