Vývoj archeologických/egyptologických teorií, kdo přišel na hrobky?

Text dotazu

Dobrý den,

Již delší dobu mě zajímá, kdo a kdy přišel s teorií ohledně vzniku a především funkce archeologické pozůstatků v Eyptě souhrnně označovaných jako pyramidy.
Zajímá mě především:
Výčet hlavních proudů uvažování ohledně pyramid z hlediska jejich funkce. Doba, kdy se která teorie objevila, kdo byl jejím autorem, o jaké výzkumy se opíral/opírali, kteří další badatelé onen pohled/názor podpořili (na základě jakých výzkumů/prací)?
Kdy pak která teorie nabyla na významu do té míry, že byla/je přijímána jako autoritativní/všeobecně přijímaná. (Pro bližší ukotvení se můžeme soustředit na české prostředí, akademickou obec, ostatní)
Pokud je dohledatelné: jak je vymezen obsah školní látky z hlediska této problematiky na školách? Domnívám se, že nás učili, že pyramidy jsou exentrické výstřelky stavitelství egyptských vládců v několika po sobě jdoucích staletích, kteří plánovali tyto stavby použít jako hrobky pro sebe a nemalé množství příbuzenstva a služebnictva, četně exluzivních a luxusních pohřebních výbav. (Jak to píšu víc a víc se domnívám, že při vyuce je každý učitel víceméně sám za sebe.)

==>>>
co se týče zdrojů, zajímají mne vědecké články/časopisy, studie, knihy ... (zajímala by mne bývala i konkrétní slova - chápu,že to dalece přesahuje možnosti Vaší služby; někde jsem viděl doporučení na (asi placený) dotaz do znalostní báze (jestli tomu říkám správně) s poukazem na detaily v odkaze, ale link už nefungoval. prosím tedy pokud byste mi mohli poskytnout nový link nebo informace k témuž)
<<<

Předem za Vaši odpověď velmi děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz dalece přesahuje rámec i možnosti služby Ptejte se knihovny a možná i by na něj nebylo možné odpovědět ani po pětiletém studiu Egyptologie. Pro odpovědi na Váš dotaz prosím kontaktujte přímo Český egyptologický ústav FF UK a domluvte si konzultaci, určitě Vás neodmítnou. Zároveň můžete využít fondu knihovny ČEgÚ FF UK a prezenčně studovat publikace, které Vás zajímají.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

14.05.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu