využívání elektronické knihovny

Text dotazu

Dobrý den,
studuji VŠ při zaměstnání a dost bojuji s časem. Prosím o informaci: co mám
udělat pro to, abych měla možnost využívat elektronickou knihovnu, tzn., že
si nebudu půjčovat knihy v knihovně, ale budu mít možnost si knihu
prostudovat prostřednictvím elektronické knihovny?

Odpověď

Dobrý den,

pokud pod označením "elektronická knihovna" myslíte zpřístupnění elektronických knih, které má Národní knihovna ČR k dispozici, pak jsou podmínky pro využívání těchto e-knih stejné jako u ostatních licencovaných databází. Jedná se o placené zdroje, proto k nim Národní knihovna umožňuje přístup pouze registrovaným uživatelům knihovny s platným čtenářským průkazem.

V případě, že ještě nejste v NK ČR registrovanou čtenářkou, registraci lze provést pouze osobně v Hale služeb NK ČR v Klementinu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_hala_sluzeb.htm ) vyplněním evidenčního listu, předložením platného průkazu totožnosti a složením registračního poplatku (100,- Kč a 20,- Kč za plastový průkaz). Registrace je platná na jeden rok s možností prodloužení.

Poté můžete mj. využívat i e-knihy, a to nejen z počítačů ve studovnách NK ČR, ale také z domova, práce, ze školy apod. prostřednictvím vzdáleného přístupu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=vzdal_pristup.htm ), k identifikaci slouží údaje na průkazce.

Kromě několika samostatných e-knih většina pochází z kolekce ebrary Academic Complete (bližší informace na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#ebrary ). Jedná se o zahraniční publikace z 16 různých oborů, v současné době kolekce nabízí asi 50 000 e-knih.

E-knihy můžete vyhledávat přímo v rozhraní samotné databáze, jejich záznamy jsou však také zařazeny do elektronického katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) spolu s odkazem na přístup k plnému textu.

Pokud budete chtít v katalogu vyhledávat pouze e-knihy, lze je zvolit ve vyhledávacím formuláři v poli Druh dokumentu.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.10.2011 08:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu