Využití chemické látky

Text dotazu

K jakým účelům se používala chemická látka nazvaná kaliumnatriumtartrat-4-hydrat?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby „Ptejte se knihovny“.

Chemická látka kaliumnatriumtartrat-4-hydrat, po jejímž využití se poptáváte, je Vinan draselno-sodný tetrahydrát (nebo synonyma: Vinan sodno-draselný tetrahydrát, Seignettova sůl nebo Rochelleská sůl). Chemický vzorec této látky je: C4H4KNaO6.4H2O.

Je to bezbarvá krystalická látka, má piezoelektrické vlastnosti. Používá se například v elektrotechnice, lékařství, při stříbření zrcadel.

V elektrotechnice se v 50. letech 20. století tato látka využívala v tzv. Piezoelektrickém mikrofonu. Pracuje na principu piezoelektrického jevu, kdy stlačováním či ohybem některých materiálů (solí některých minerálů) vzniká elektrické napětí. Tyto mikrofony však nikdy nebyly příliš kvalitní. Používaly se převážně v systémech veřejného ozvučení a i tam se od jejich užívání záhy upustilo s nástupem dynamického mikrofonu.

Základním konstrukčním prvkem je krystal z piezoelektrického materiálu (Seignettova sůl),  který je vybroušen v určitém směru ke své krystalografické ose.  Dopadajícím zvukovým vlněním se krystal deformuje a na jeho protilehlých ploškách dává elektrický náboj úměrný okamžitému tlaku působícímu na krystal.

Mikrofon může být konstruován s membránou, která je mechanicky spojena s krystalem tak, aby síla působící na membránu krystal deformovala. Tato látka se dále používá v potravinářství pod označením E317. Tato látka zabraňuje nežádoucím reakcím kovů v potravinách a upravuje kyselost potravin. Používá se při výrobě sýrů, margarínů, zavařenin apod. Je považována za látku bezpečnou bez nežádoucích účinků. V ČR je tato látka povolena v nezbytném množství s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky povoleno. Užívá se jako antioxidant.

Velký význam má tato látka i v analytické chemii. Její vodný roztok se označuje jako Fehlingovo činidlo B, a při smíchání se síranem měďnatým (Fehlingovo činidlo A) vytvoří Fehlingovo činidlo, které se používá na rozlišení aldehydů od ketonů.

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vinan_sodno-draseln%C3%BD

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrofon

http://www.lach-ner.com/vinan-draselno-sodny-tetrahydrat-c-500-gr/d-71350/

http://www.zdravicek.cz/nebezpecna-ecka?kod=E337

http://dielektrika.kvalitne.cz/tributetovalasek.html

Ing. Jiří Sehnal – Záznam a reprodukce zvuku.odf – Coptel – internetový portál http://coptel.coptkm.cz/

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

11.08.2014 14:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu