výtvarní umělci Kafka, Fetik

Text dotazu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať či existujú českí výtvarní umelci - KAVKA a FETIK (prípadne FATIK, FETÍK, FATÍK) nakolko nevlastním velmi obsiahly slovnik Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1997 kde by mali byt tito umelci uvedení a ani nemam pristup k tomuto slovniku. Dakujem vopred za odpoved,

Odpověď

Dobrý den,

Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2000 (1.vyd. Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1998-) uvádí dva umělce s příjmením Kavka:
* Kavka, Jiří - kreslíř, karikaturista (* 24.11.1936 v Praze). Věnoval se karikatuře a kreslenému humoru (témata: sport, politika, erotika). Časopisecky publikuje od roku 1971. Od roku 1990 člen České unie karikaturistů.
* Kavka, Oldřich - (5.11.1927 v Praze). Věnoval se užité grafice.

Nový slovník československých výtvarných umělců (3., značně rozš. vyd. V Praze : Tvar, 1947-1955) dále zmiňuje 2x Jana Kavku:
* Kavka, Jan - malíř v Praze I. okolo roku 1606
* Kavka, Jan - malíř okolo roku 1692, kdy vyzdobil malbami obnovený kostelík "Na Kopečku" u Hradce králové.

Malíř s příjmením Fetik (Fatik, Fetík, Fatík) není, bohužel, v žádném z výše a níže zmíněných zdrojů zmíněn.

Další zdroje, ve kterých jsme vyhledávali:
* Nová encyklopedie českého výtvarného umění. 1.vyd. Praha : Academia, 1995-

* Lexikon českých výtvarníků - licencovaná online databáze (přístupná přes vzdálený přístup NK ČR).