Vysvětlení pranostiky

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptat, jestli nevíte, co přesně znamená rčení: Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

  • Dobrý den.
  • Nejpřijatelnější odpověď - vysvětlení na rčení, Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení, jsem našla na internetu, kde jsou odpovědi vybrány a shrnuty z několika knih:
  • např.z publikace BROUČEK, Stanislav: Lidová kultura, 3. svazek, strana 1003
PROČ JE V KVĚTNU MÁLO SVATEB
Podtitulek je vlastně nejznámějším rčením o májových svatbách. V národopisné literatuře bychom jich našli daleko víc. "Rád by se oženil, květen však brání", nebo "Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení" jsou jen některá z nich. Soubor pověrečných květnových rčení (záměrně nepoužívám slovo "pranostika", protože ta má vztah spíš k počasí) představuje jednu z nejpozoruhodnějších problematik národopisu. Na matrikách byste zjistili, že počet svateb v květnu je ve srovnání s ostatními měsíci zanedbatelný. Proč?
Vysvětlení je víc. Ruští etnografové se domnívají, že tato pověra měla přímou souvislost s vyvrcholením jarních polních prací. Může prý za to církev, která se snažila přesunout nezbytné lidové veselice do méně důležitého období než do května, kdy se v závažné míře rozhodovalo o příští úrodě.
Zaznamenal jsem i další názor. Stejně tak jako dnes, i v minulosti se někteří mladí lidé brali, až když museli. Pokud to bylo v květnu, potomek přišel na svět pozdě na podzim. V dobách, kdy neexistovalo ústřední topení a pediatrie byla neznámou věcí, musíme souhlasit s názorem, že takové dítě mělo menší šanci na přežití než mimina narozená, řekněme na jaře.
A do třetice všeho dobrého. Na svatbě kromě ženicha a nevěsty očekávají hosté dobré jídlo. Hlavně na venkově to znamená dobrou domácí zabíjačku a ty se z pochopitelných důvodů konají v zimním období. Vysvětlit tuto technickou záležitost vdavekchtivým snoubencům nebylo snadné a tak pomohla pověra. Nicméně pověra mnohdy přetrvává. Udržuje se navzdory zcela odlišným společenským, hospodářským a sociálním podmínkám, nežli byly ty, ve kterých vznikla a ve kterých se rozšířila.

za studovnu Knihovny města Ostravy

Marie Dostálová

Použité zdroje

internet, národopisné publikace