Vysvětlení pranostiky

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptat, jestli nevíte, co přesně znamená rčení: Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

  • Dobrý den.
  • Nejpřijatelnější odpověď - vysvětlení na rčení, Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení, jsem našla na internetu, kde jsou odpovědi vybrány a shrnuty z několika knih:
  • např.z publikace BROUČEK, Stanislav: Lidová kultura, 3. svazek, strana 1003
PROČ JE V KVĚTNU MÁLO SVATEB
Podtitulek je vlastně nejznámějším rčením o májových svatbách. V národopisné literatuře bychom jich našli daleko víc. "Rád by se oženil, květen však brání", nebo "Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení" jsou jen některá z nich. Soubor pověrečných květnových rčení (záměrně nepoužívám slovo "pranostika", protože ta má vztah spíš k počasí) představuje jednu z nejpozoruhodnějších problematik národopisu. Na matrikách byste zjistili, že počet svateb v květnu je ve srovnání s ostatními měsíci zanedbatelný. Proč?
Vysvětlení je víc. Ruští etnografové se domnívají, že tato pověra měla přímou souvislost s vyvrcholením jarních polních prací. Může prý za to církev, která se snažila přesunout nezbytné lidové veselice do méně důležitého období než do května, kdy se v závažné míře rozhodovalo o příští úrodě.
Zaznamenal jsem i další názor. Stejně tak jako dnes, i v minulosti se někteří mladí lidé brali, až když museli. Pokud to bylo v květnu, potomek přišel na svět pozdě na podzim. V dobách, kdy neexistovalo ústřední topení a pediatrie byla neznámou věcí, musíme souhlasit s názorem, že takové dítě mělo menší šanci na přežití než mimina narozená, řekněme na jaře. 
A do třetice všeho dobrého. Na svatbě kromě ženicha a nevěsty očekávají hosté dobré jídlo. Hlavně na venkově to znamená dobrou domácí zabíjačku a ty se z pochopitelných důvodů konají v zimním období. Vysvětlit tuto technickou záležitost vdavekchtivým snoubencům nebylo snadné a tak pomohla pověra. Nicméně pověra mnohdy přetrvává. Udržuje se navzdory zcela odlišným společenským, hospodářským a sociálním podmínkám, nežli byly ty, ve kterých vznikla a ve kterých se rozšířila.

za studovnu Knihovny města Ostravy

Marie Dostálová

Použité zdroje

internet, národopisné publikace

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

Ostrava-město

Knihovna

Knihovna města Ostravy

Datum zadání dotazu

10.03.2016 18:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu