vysvětlení pojmu konkvit

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vysvětlení pojmu konkvit. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo konkvit se nám bohužel ve slovnících nalézt nepodařilo, nejvíce se Vámi uváděnému slovu konkvit blíží slovo konvikt:

Slovník spisovného jazyka českého. II, H-L. Praha : Academia, 1989. s. 390 konvikt - 1. (dříve) ústav poskytující studentům byt, stravu a výchovný dozor (např. arcibiskupský konvikt), 2. (v 19. stol.) pražský sál, oblíbené společenské středisko

Zmínka o pražském sále se pravděpodobně vztahuje na budovu Konviktu v Praze 1 - http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/konvikt.

Akademický slovník cizích slov. I. díl, A-K. Praha : Academia, 1995. s. 419. ISBN 80-200-0523-4.

konvikt - 1. (hist.) ústav zřizovaný při klášterech a poskytující studentům byt, stravu a výchovný dozor, katolický internát, ubytovna, 2. klášterní budova

Pedagogická encyklopedie. II. díl. Praha : Novina, 1939. s. 4 konvikt - z lat. convictorium - ... konvikt bývá též označován jako internát, pro dívčí konvikty se užívá slovo pensionát, pension, institut ... Konvikty v užším slova smyslu jsou ústavy, v nichž v odloučenosti od vnějšího světa žijí a se stravují studující gymnasia, kteří se chtějí věnovati povolání kněžskému; takovéto konvikty se jmenují též chlapecké či malé semináře, na rozdíl od seminářů velkých či kněžských, kde společně žijí bohoslovci...