Vysvětlení názvu Kamenačky- Kamenáčky Brno

Text dotazu

Dobrý den, připravuji dokument, video ke 111. výročí Základní školy na Kamenačkách 4, v Brně - Židenicích. Pár listin mám již prostudovaných, ale původ slova Kamenačky , někde je uvedeno též Kamenáčky....nelze prostě "vystopovat" , jestli to má souvislost s nějakou pověstí, či je to nějak geomorfologicky podloženo polohou koryta řeky Svitavy....- jsem v koncích....:-( Neví to asi nikdo, myslíte si, že mám nějakou naději ? Díky za jakoukoliv odpověď. Mgr.Monika Kellerová, Brno. :-)

Odpověď

Vážená paní (…),

děkujeme za dotaz. Dohledal jsem několik pramenů, všechny shodně uvádějí tento původ názvu:

Podle starého názvu místní polní tratě

26. 3. 1926 Na kamenačkách (Beim Steinfeld)
17. 3. 1939 Beim Steinfeld - Na kamenačkách
10. 5. 1945 Na kamenačkách
25. 9. 1946 Kamenačky

FLODROVÁ, Milena. Názvy brněnských ulic, náměstí a jiných veřejných prostranství v proměnách času. Brno: Šimon Ryšavý, 2009. ISBN 978-80-7354-073-9.

Následující zdroje uvádí stejný výklad:

FLODROVÁ, Milena. Brněnské ulice a vývoj jejich názvů od 13. století po dnešek. Brno: Magistrát města Brna, 1997.

FLODROVÁ, Milena. Seznam ulic města Brna. Brno: Archiv města Brna, 1982. Vlastivědná knihovna moravská.

FLODROVÁ, Milena, Jaroslav VODIČKA a Blažena GALASOVSKÁ. Seznam ulic města Brna s vývojem jejich pojmenování. 2. opravené a dopln. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1984.

http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_ulice&load=2329