Vysoká škola ruského jazyka a literatury v Praze

Text dotazu

Prosím o informaci týkající se roku počátku činnosti Vysoké školy ruského jazyka a literatury v Praze. Byla zřízena, aby pokryla akutní potřebu rusistů v 50. letech minulého století. Na škole se za poměrně krátkou dobu její existence rozvinula vědeckovýzkumná práce v oboru rusistiky a bohemistiky. K jejímu postupnému rušení došlo v letech 1959/1960. Jako rektor tam působil jazykovědec B. Havránek. Dále Antonín Dostál a další.
Nedaří se mi zjistit, kdy byla škola založena. Vydávala vlastní bulletiny.
Prosím, poraďte mi, jestliže se mám s dotazem obrátit jinam.

Odpověď

Dobrý den,

Informace o Vámi zmiňované škole naleznete jak na volném internetu, tak i v Krameriovi, neboli Národní digitální knihovně. Škola byla založena  Nařízením vlády č. 63/1952 ze dne 4. listopadu 1952, o zřízení školy ruského jazyka v Praze - http://www.epravo.cz/vyhledavani-aspi/?Id=26659&Section=1&IdPara=1&ParaC=2. Změnu názvu na Vysokou školu ruského jazyka a literatury v Praze pak upravovala Vládní vyhláška č. 99 z 19. listopadu 1953. Škola měla být otevřena od září 1953 (informace z Rudého práva z 21.5.1953). § 11 Vládního nařízení č. 58 ze dne 12. srpna 1959 o změnách v organizaci vysokých škol: " Vysokou školu ruského jazyka a literatury v Praze se postupně zrušuje počínajíc školním rokem 1959/60." Zdroj: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1959-58

V Národní digitální knihovně se tomuto tématu věnuje např. Rudé právo z 5.11.1952 (na straně 2), Rudé právo z 19.11.1952 (na titulní straně), dále Mladá fronta z 6.11.1952 (na straně 3), Rudé právo z 21.5.1953 (na straně 4), Rudé právo z 5.10.1953 (na straně 2), Rudé právo z 27.5.1954 (na straně 2). V dobovém tisku by se našly na toto téma ještě i další články.