Vysmahni

Text dotazu

Žádám o laskavé sdělení zda ve větě: "Vysmahni, my tě tady nechceme" se slovo "vysmahni" považuje ve významu odejdi či vypadni o výraz slengový či vulgární, nebo jak se uvedené slovo má chápat.

Odpověď

Dobrý den,

v této větě je slangový výraz „vysmahni“ použit ve smyslu = vypadni, odejdi pryč (proti své vůli).

Slovník slangových výrazů uvádí u slova vysmahnout ještě význam: vysmahnout = vypít

Pramen: OUŘEDNÍK, Patrik. Šmírbuch jazyka českého : slovník nekonvenční češtiny. Paseka, 2005. 501 s. ISBN 80-7185-638-X.

Na internetu lze nalézt slovník některých hovorových výrazů, například zde: http://cestina20.cz/slovnik/vysmahnout

vysmahnout

1. vypálit na disk, nahrát data na zapisovatelná optická paměťová média (CD, DVD)

Příklad: “Vysmahni mi ty písničky na cédo.”

2. odejít pryč, zmizet z dohledu, často z donucení, proti své vůli

 Příklad: “Vysmahni odsud, nebo zavolám policajty.”