Výslovnost slova Eurydice

Text dotazu

Mohla bych se zeptat jaká je správná výslovnost
názvu Eurydice. Předem děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
řecké jméno Eurydike má výslovnost [-dyké], skloňování 2.p. -ky nebo nesklon.; česká podoba je Euridika [-dy-], 2.p. -ky; anglicky Eurydice by odpovídala výslovnosti [ju-] (správnou výslovnost celého jména jsme bohužel ve slovnícíh nenalezli).
Význam jména se vykládá jako "široká, obsáhlá".

Použitá literatura:
HŮRKOVÁ, Jiřinq. Antická jména : jak je číst a skloňovat. 1. vyd.. Praha :
AMU, 2005. 165 s. ISBN 80-7331-044-9

FRONEK, Josef. Velký anglicko-český slovník = Comprehensive English-Czech dictionary. 1. vyd.. Praha : Leda, 2006. 1734 s. ISBN 80-7335-071-8

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Vyd. 4., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-1349-0.