výslovnost slova Botič

Text dotazu

Dobrý den,
měl bych dotaz na výslovnost slova Botič, tedy potoku tekoucí skrz Prahu. V Praze je běžně slyšet jeho tvrdá varianta "Botyč", zatímco mimopražští mají tendence říkat "Boťič". Jaká je tedy správná výslovnost?
A pak takový zvláštní dotaz. Jedná se opět o vyslovování a to sice Jižní město. Zkráceně se v Praze mluví o Jižňáku, mimopražští naopak říkají Jižák. Co je spíše správné zkrácení daného slova? Nebo je to jedno, neboť ani jeden výraz není spisovný?
Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v případě slova „Botič“ je správná měkčená výslovnost [Boťič]. Neměkčené [Botič] je nespisovná, regionální varianta.

Co se týče variant Jižňák/ Jižák, je to přesně, jak píšete. Jedná se o projevy nespisovného, nekodifikovaného jazyka, a tak se je nedá posuzovat z hlediska „správnosti“ – pouze z hlediska regionálního či sociálního výskytu.

Zdroje:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=boti%C4%8D&Hledej=Hledej

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7339