Výslovnost latinských jmen

Text dotazu

Dobrý den,
jeden pán mi řekl, že: ,,Cicero a Caesar se četli v době kdy žili - to znamená v 1. století před Kristem - s k to znamená kaisar a kikero a teprve 2 až 3 století po Kristu se začali vyslovovat s c to znamená klasicky Cicero a César.". Je to pravda?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
z dostupné literatury vyplývá, že výslovnost latiny se v době starých Římanů (období 1. stol. př. n. l. až začátku 1. stol. n. l.) od dnes používané výslovnosti skutečně lišila. Výslovnost, kterou u nás v současné době používáme, je výslovnost pozdněantická - středověká. I v současnosti se ovšem v některých zemích můžete setkat s tzv. restituovanou výslovností, tedy výslovností, která se alespoň částečně navrací k původní antické výslovnosti.

Ve staré antické latině by opravdu "Cicero např. sám sebe vyslovoval [kikero], Caesar [kaisar] atd." (KEPARTOVÁ, 2005, s. 42").

Velmi zajímavě a přehledně je tato problematika zpracována v knize:
*  KEPARTOVÁ, Jana. Římané a Evropa: [antické dědictví v evropské kultuře]. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2005. 298 s. Učební texty Univerzity Karlovy v Praze; 3. ISBN 80-246-0862-6.

Použité zdroje

KEPARTOVÁ, Jana. Římané a Evropa: [antické dědictví v evropské kultuře]. Praha: Karolinum, 2005, s. 42. ISBN 80-246-0862-6. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:f1f22730-7590-11e9-8ed5-5ef3fc9ae867

STEHLÍKOVÁ, Eva a Univerzita Karlova. Antické divadlo. V Praze: Karolinum, 2005, s. 366. ISBN 80-246-1105-8. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:04d186a0-ac58-11e8-830e-005056825209

SVOBODA, Ludvík. Encyklopedie antiky. Praha: Academia, 1974, s. 31. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:dc737050-7d87-11e8-bb44-5ef3fc9ae867