výslovnost cizích slov/jmen

Text dotazu

Dobry den, prosim Vas, muzete mi poradit na kterych wwwstrankach by se dala najit vyslovnost cizich slov a jmen? Potrebuji hlavne anglickou, ale i francouzskou a spanelskou. Mne se nepodarilo nic najit. Kdybyste nahodou vedeli, prosim, dejte mi vedet. Dekuji

Odpověď

Dobrý den, informace o anglické výslovnosti najdete na stránkách:
http://skola.amoskadan.cz/s_aj/ajhtm/ag/ag01c00.htm a http://www.aj.cz/lispro/vocab01/zaklad.htm. Informace o hláskovém systému angličtiny (v opření o Mezinárodní fonetickou abecedu) najdete na stránkách The sounds of English and the International Phonetic Alphabet, na adrese http://www.antimoon.com/how/pronunc-soundsipa.htm.
Můžete použít i online slovník http://www.online-slovnik.cz/, který nabízí nahrávky anglické výslovnosti ke všem frázím.

Základní informace o francouzské výslovnosti najdete v článku Davida Zbírala Zavřenost a otevřenost samohlásek v současné francouzštině (http://www.david-zbiral.cz/ouvert-ferme.htm). Přesnější informace o fonetice francouzštiny (i s cvíčebním materiálem) naleznete také na francouzských stránkách http://phonetique.free.fr/.

Informace o španělské výslovnosti najdete na adresách:
http://www.kareldekar.com/spanelstina-spanelsky-jazyk/vyslovnost-pronunciacion-basica.html,
http://www.spanelstina-zdarma.cz/gramatika/vyslovnost/c2008060402-Prizvuk-a-vazani-slov.html a
http://www.gymtce.cz/Predmety/Spanelstina/Vyuka/Pronunciacion.htm.

Můžete také využít online slovníku http://slovnik.seznam.cz, který má několik jazykových verzí a pro mnohé výrazy nabízí rovněž nahrávku výslovnosti.

S určením správné výslovnosti cizích vlastních jmen bývá mnohdy problém.
Výslovnost některých jmen se totíž řídí vlastními pravidly, která nejsou totožná s obecnými pravidly výslovnosti v daném jazyce. Pomocné Vám můžou být knihy:

Kučera, J. - Zeman, J.: Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině : Anglická osobní jména. Hradec Králové : Gaudeamus, 1998

Zeman, J.: Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině : 3., Románská osobní jména (španělština, portugalština, rumunština). Hradec Králové : Gaudeamus, 2002

Zeman, J.: Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině : 4, Francouzská osobní jména. Hradec Králové : Gaudeamus, 2003.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.01.2009 18:06

Alena Fišerová píše:
Úterý 03.10.2017 16:11
Dobrý den - ztratila jsem se: vyslovujeme Napoleon Bonapart či Bonaparte (slyšela jsem v česky komentovaném dokumentu)? Pokud platí druhá možnost, proč ? Jiné jazyky francouzskou výslovnost bez -e dodržují.
Přechyluje se toto příjmení - u Napoleonových sester? Elisa Bonaparte či Bonapartová?
Další historická postava - generál Joachim Murat: francouzská výslovnost je "myra" - v češtině jsem slyšela i "murat"
Velice děkuji za vyjasnění.
Fišerová
PSK - admin píše:
Středa 04.10.2017 14:45
Dobrý den,

máte pravdu, že jazyky jako angličtina, němčina a francouzština vyslovují jméno jako " Bonapart". Naopak italština, příp. latina zachovávají i koncové "e" a vyslovují "Bonaparte".
Čeština v mluvené i psané formě zachovává plnou výslovnost celého jména "Bonaparte". Ženské formy francouzských jmen končící na -e se běžně přechylují. V tom případě tedy do podoby "Bonapartová".

Pokud se ale rozhodnete použít formu Elisa Bonaparte, všichni budou vědět, o koho jde, a patrně nejde o chybu. Pevně daná pravidla výslovnosti a přechylování se nám nepodařilo dohledat.

Co se týká Joachima Murata, počeštělá výslovnost "Murat" je pravděpodobně způsobená jen neznalostí správné francouzské výslovnosti "Myra".

Pro vysvětlení těchto jazykových jevů se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, která funguje v pracovní dny v době 10-12 a 13-15 hodin. Viz http://www.ujc.cas.cz/[…]/zakladni-kontakty.html


Zdroje:
ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině. 4, Francouzská osobní jména. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2003. 125 s. ISBN 80-7041-869-9.
http://kramerius4.nkp.cz
https://www.youtube.com
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu