Výskyt příjmení Kroulík a Groulík v polovině 17. století a dříve.

Text dotazu

Dobrý den.
V dotazu (datum zadání dotazu 14.06.2016 16:08), je uvedeno cituji: "rejstřík k Berní rule z roku 1654 uvádí v obci Dolní Sloupnice (soudní okres Litomyšl, panství Litomyšl) dva sedláky a jednoho zahradníka s příjmením Kroulík (jinde v republice se toto příjmení, dle Berní ruly, nevyskytovalo).".
Prosím o potvrzení, že je tím myšleno, že se toto příjmení vyskytovalo pouze v soudním okrese a panství Litomyšl, nikoliv jen v obci Dolní Sloupnice?
Ve kterých dalších obcích se toto příjmení vyskytuje a kdo je zde konkrétně zmíněn?
Obdobně by mě zajímalo, ve kterých obcích se vyskytuje příjmení Groulík a kdo je v nich konkrétně zmíněn.
Je znám výskyt tohoto příjmení (Kroulík/Groulík) i v 16. století?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k prověření výskytu osob s příjmením „Kroulík“ a „Groulík“ jsme použili generální rejstřík ke všem svazkům Berní ruly:

Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Praha: Libri. ISBN 80-7277-058-6.

Nositeli příjmení „Kroulík“ byly podle ruly tři osoby:

-Kroulík, Jan – kraj: Chrudimsko, obec: Dolní Sloupnice, soudní okres: Litomyšl, panství/statek: Litomyšl; zahradník.
-Kroulík Václav – kraj: Chrudimsko, obec: Dolní Sloupnice, soudní okres: Litomyšl, panství/statek: Litomyšl; sedlák.
-Kroulík, Vít – kraj: Chrudimsko, obec: Dolní Sloupnice, soudní okres: Litomyšl, panství/statek: Litomyšl; sedlák.

Použitý rejstřík je shrnutím všech jmen ze všech svazků Berní ruly z roku 1654, takže pokud rejstřík řadí příjmení „Kroulík“ jenom do obce Dolní Sloupnice, podle Berní ruly se toto příjmení pravděpodobně nikde jinde nevyskytovalo.

Příjmení „Groulík“ se podle zmíněného rejstříku v Berní rule nenachází.

Výskyt těchto příjmení v 16. století bohužel neumíme ověřit v nám dostupných zdrojích. S tímto dotazem Vám doporučujeme obrátit se na odborníky v oblasti genealogie. Můžete zkusit kontaktovat Českou genealogickou a heraldickou společnost (kontakty zde: http://www.genealogie.cz/kontakty/), anebo také můžete zkusit využít služby různých portálů, které za poplatek nabízejí vyhotovení rodokmenů.