Výskyt jména Zítek v Berní rule

Text dotazu

Dobrý den,
vyskytuje se v Berní rule Prácheňského kraje v obcích Pechova Lhota a Kovářov příjmení Zítek (případně Zytek, Zyttek)? Vím na 100%, že jich tam žilo několik kolem roku 1675. Nevěřím, že dvacet let předtím tam nikdo nebyl. Je ale otázka zda ta Pechova Lhota tou dobou nepatřila pod Milevsko, co se Berní rula ztratila.
Nepodařilo se mi zatím Berní rulu prácheňského kraje vypůjčit ( prý celá ani nevyšla)

Odpověď

Dobrý den,

v současné době je Národní knihovna ČR pro veřejnost uzavřena. S tím je spojeno pozastavení expedice knih ze skladišť. Do Berní ruly - kraj Prácheňský nemůžeme proto v současné době nahlédnout. K dispozici ovšem máme rejstřík ke všem Berním rulám.

Zde je uvedena pouze jedna osoba z Prácheňského kraje s příjmení Zítek (Zytek, Zyttek), a to sedlák Jakub Zítek ze Šumavských Hostic.

Je ovšem možné, že se pro dané obce (Pechova Lhota, Kovářov) Berní rula  nedochovala. Zvláště v tomto kraji se tak stalo u celé řady panství.
V případě Vašeho zájmu můžeme přímo do Berní ruly - kraj Prácheňsko nahlédnout po znovuotevření knihovny.

Použité zdroje

 ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.