Výskyt Durdíků v Hořicích v Podkrkonoší dle seznamu poddaných dle víry z roku 1651.

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne výskyt rodiny Durdíkových v Hořicích v Podkrkonoší dle Seznamu poddaných dle víry z roku 1651 a dle Berní ruly z roku 1654.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 Hradecko-Bydžovsko jsem bohužel nikoho s příjmením Durdík v Hořicích ani ve vesnicích na hořickém panství nenalezla. Co se týče Berní ruly, máme u nás v knihovně k dispozici pouze svazek XIII a generální rejstřík. Ve svazku XIII jsem Hořice nenalezla. Hledala jsem příjmení Durdík v generálním rejstříku, kde jsem našla 4 výskyty, žádný ale z Hořic.

Durdík Adam ze Smržova; Durdík Jan, chalupník z Lochenic; Durdík Michal, kloboučník ze Dvora Králové nad Labem a Durdík Václav, také kloboučník ze Dvora Králové nad Labem.

Použité zdroje

PEŠÁK, Václav. Berní rula. Sv. 13. Díl 2., Hradecký kraj. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. Archiv Země České. 521 s.
Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. sv. A-L. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. xxxvi, 1047 s.
MATUŠÍKOVÁ, Lenka. Soupis poddaných podle víry z roku 1651: Hradecko - Bydžovsko. Sv. 1. 1. vyd. Praha: Státní ústřední archiv, 2000. 386 s.