Vyšehradský kodex a nejstarší rukopisy vytvořené na našem území

Text dotazu

Můžete mi zjistit naši nejstarší rukopisnou památku, tedy vzniklou u nás? Mohl by to být Vyšehradský kodex? Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

Vyšehradský kodex není ani nejstarším rukopisem vzniklým na našem území ani nejstarším rukopisem v Národní knihovně ČRK, nicméně je zřejmě nejvzácnější, či nejvíce ceněný. Něco o rukopisech v NK ajdete na této
adrese: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Klementinska_nej&%20submenu3=80 .

Odpověď zpracovali kolegové z Oddělení rukopisů a starých tisků. Vyjímáme, co se týká věci:

"Problém té otázky je v tom, že staroslověnské a latinské texty se sice na našem území objevily s christianizací, ale např. z období Velké Moravy se žádná originální staroslověnská kniha nedochovala, jde jen o mladší opisy pořízené Metodějovými žáky v jiných zemích. Latinské kodexy byly v období 9.-11. století na naše území většinou importovány z Bavorska, i když se u prvních českých klášterů (Břevnov, sv. Jiří) také předpokládá určitá písařská činnost; navíc se dochovala jen část těchto knih a u těch nejstarších (které samozřejmě neuvádějí datum ani místo svého vzniku) se odborná literatura často na jejich provenienci nemůže shodnout. Není také vždy jasné, kdy se rukopis do Čech dostal; např. nejstarší rukopis břevnovské klášterní knihovny pochází z 9. století z oblasti jižního Bavorska a jeho přítomnost v Čechách můžeme doložit - díky břevnovskému exlibris - od 14. století.
Vedle zlomku tzv. Kyjevských listů, který vznikl pravděpodobně v Čechách jako opis nedochovaného originálu z Velké Moravy, bych čtenáře ještě upozornila na nejstarší dochovaný bohemikální kodex, tzv. Wolfenbüttelský rukopis Gumpoldovy (latinské) legendy o sv. Václavu. Bohatě iluminovaný Wolfenbüttelský kodex, který pochází z doby okolo roku 1000 a obsahuje nejstarší vyobrazení sv. Václava, vznikl na objednávku kněžny Emmy, manželky Boleslava II., přičemž nelze zcela vyloučit, že mohl být napsán v Čechách."