Výrok politika

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych zjistit citovatelný zdroj výroku Klementa Gottwalda o tom,
že je třeba naplnit staré měchy novým vínem.
Vím, že vyšly nějaké svazky vybraných Gottwaldových projevů, ale nemám je
zrovna po ruce a věc spěchá. Je také otázka, zda je tam právě tento projev
zařazen. Hlavně bohužel nevím, kdy a kde to řekl...

Odpověď

Dobry den,

Vami uvadeny citat puvodne pochazi z Noveho zakona (napr. Lukas 5:33-39, Marek, 2:21-22). Bohuzel neni v nasich silach prochazet sebrane spisy K.Gottwalda a neni to ani smyslem sluzby Ptejte se knihovny. Tento vyrok v souvislosti s K.Gottwaldem jsme nalezli v zapisu z 9. schuze Narodniho shromazdeni Republiky ceskoslovenske z 19.6.1948 (

Pokusili jsme se proverit alespon projevy K.Gottwalda od unora 1948 do

19.6.1948 a vybrane Gottwaldovy citaty, ktere byly uverejnene v nize uvedenych publikacich. Formulaci "nalevat nove mechy starym vinem" jsme vsak nenalezli, v nekterych projevech se pouze objevuji pasaze, ktere lze chapat ve smyslu uvedeneho vyroku.

* GOTTWALD, Klement. Kupredu, zpatky ni krok! : (Unor 1948). Praha : Orbis, 1952. 221 s.

* GOTTWALD, Klement. Spisy. [Sv.] XV. Praha : Statni nakladatelstvi politicke literatury, 1961. s. 13-63.

* GOTTWALD, Klement. Spisy. [Sv.] XIV. Praha : Statni nakladatelstvi politicke literatury, 1958. s. 238-440.

* GOTTWALD, Klement. Slova stale ziva : vybrane pasaze z projevu Klementa Gottwalda. Gottwaldov : Okresni knihovna, 1971. 14 s.

* Klement Gottwald : 1896-1953. Praha : Orbis, 1954. 307 s. Kniha obsahuje krome fotografii i citaty z Gottwaldovych projevu.

* 1945-1968. Trebic : Akcent, 2001. 143 s. ISBN 80-7268-199-0.

Pokud byste mel zajem, muzete si Spisy Klementa Gottwalda prostudovat osobne v NK CR. Knihy je nutne si ke studiu predem objednat prostrednictvim naskenovanych Generalnich katalogu ( http://katif.nkp.cz/katalogy.aspx ), doba expedice jsou 2-3 hodiny. Spisy by mely byt ve fondu NK CR ve vice exemplarich, z tohoto duvodu naleznete jejich zaznam na vice listcich naskenovanych katalogu. Odkaz na objednavku se nachazi vzdy v levem hornim rohu naskenovaneho listku. Pri zadani Vasi e-mailove adresy do formulare objednavky Vas bude system pravidelne informovat o prubehu objednavky. Stav objednavky si muzete overit po zadani zakladnich identifikacnich udaju o objednavce i na   http://katif.nkp.cz/Objednavky.aspx >> Uzivatel knihovny.

Pro objednani prostrednictvim naskenovanych katalogu neni nutne mit platny ctenarsky prukaz NK CR, pro samotne studium objednaneho dokumentu ve studovnach NK CR je vsak jiz nezbytny. Blizsi udaje o registraci uzivatelu naleznete na   http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98#regist

race, na webu NK CR jsou k dispozici i informace o provozni dobe jednotlivych studoven a Haly sluzeb, ktera vystavuje ctenarske prukazy ( http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Provozni_doba&submenu3=65 ). Zaznamy dalsich Gottwaldovych del naleznete v Elektronickem katalogu NK CR - bazi NKC ( http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ), signatury pro objednani je vsak vetsinou nutne vyhledat v naskenovanych Generalnich katalozich I a II.

* GOTTWALD, Klement. Spisy. Praha : Svoboda, 1950-1961.

zaznam v Generalnim katalogu I > skrin Goetz - Haem > zasuvka Gort-Goug > zaznamy c. 1129-1133 zaznam v Generalnim katalogu II > skrin GOTTM - HARTM > zasuvka GOTTM-GOTTWALD K > zaznamy c. 171-191

Dale Vam muzeme doporucit, abyste zkusit kontaktovat odborna pracoviste, např. Ustav pro soudobe dejiny AV CR - http://www.usd.cas.cz/cs/stranky/oddeleni/oddeleni-pro-vyzkum-stezejnich-otazek-obdobi-1945-1989.