Výroční zprávy

Text dotazu

Dobrý den,
ve své bakalářské práci jsem srovnávala efektivnost krajských knihoven.
Pokud bych soubor jednotek chtěla rozšířit např. i o městské knihovny, mohu
někde najít výroční zprávy všech těchto knihoven? Potřebuji údaje typu: Stav
knihovního fondu, počet výpůjček, počet zaměstnanců apod. Neexistuje nějaká
souhrnná databáze?

Odpověď

Dobrý den,

není nám známo, ani jsme nezjistili žádnou informaci o tom, že by existovala databáze tohoto typu. Statistické informace o počtu knihovních jednotek, výpůjček, registrovaných uživatelů, návštěvníků atd. na celorepublikové úrovni zpracovává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) a tyto statistiky pak zveřejňuje na svých stránkách (https://www.nipos.cz/), ovšem jedná se o souhrnné údaje na obecné úrovni, nikoliv o přehledy z jednotlivých a konkrétních knihoven.

Výroční zprávy městských knihoven z jednotlivých krajů by na svých stránkách mohly zpřístupňovat krajské knihovny (jako např. Krajská knihovna Karlovy Vary - https://www.knihovna.kvary.cz/vyhledavani/v%C3%BDro%C4%8Dn%C3%AD%20zpr%C3%A1vy/), avšak některé knihovny výroční zprávy nezpracovávají nebo je nezveřejňují, proto může být obtížné získat kompletní údaje. Vzhledem k množství městských knihoven v ČR a tím pádem i náročnosti zpracování by možná bylo vhodnější zvolit jako vzorek pouze knihovny v jednom/dvou/třech krajích.

Většina krajských knihoven zveřejňuje alespoň přehled knihoven spadajících do svého kraje, seznam krajských knihoven, včetně odkazů na jejich webové stránky, můžete nalézt na portálu Knihovny.cz (http://archiv.knihovny.cz/kde-je-moje-knihovna/adresare).