výroba mýdel

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Ráda bych si koupila nějakou levnější knihu o výrobě mýdel ale i s návody a recepty. Nevíte o nějaké?

Odpověď

Dobrý den,

prohledali jsme náš katalog (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc) a nějaké knihy o výrobě mýdel jsme našli:

Například publikace z nakladatelství Grada Vyrábíme mýdla, glycerinová a přírodní.

,,Mýdlo používáme několikrát denně a tudíž bychom neměli podceňovat vliv na naše tělo. Proto musíme mít na paměti, že průmyslově vyráběná mýdla nebo levná s nejistým původem mohou obsahovat chemikálie, které mohou uškodit naší pokožce. Autor nás v knize edice Šikovné ruce seznamuje s návody na výrobu vlastních mýdel s minimálním obsahem chemikálií a nezbavená glycerinu, který je pro pokožku velmi cenný.V knize najdeme návody na zhotovení mýdla odléváním do forem, na plochu i výrobu mýdel z rostlinných i živočišných tuků současně je zde zmíněn i návod na zhotovení lukoprénových forem."

ŠABATKA, Jaroslav. Vyrábíme mýdla: glycerinová, přírodní. 1. vyd. Praha: Grada, 2008.

Cena se pohybuje kolem 118,- Kč, k prodeji v knihkupectvích i online (nesmíme konkrétně jmenovat abychom nedělali reklamu, ovšem na Googlu ihned najdete)

Od stejných autorů podobná kniha Vyrábíme glycerinová mýdla.

,,Podle srozumitelných návodů a postupových fotografií uvedených v knížce je možné vydat se na cestu výroby vlastních mýdel, která nebudou obsahovat chemikálie a stabilizátory a budou tedy vhodná i pro alergiky. V knize jsou představeny různé způsoby tvorby mýdel od těch nejjednodušších až po náročnější."

ŠABATKA, Jaroslav a SVATOŇOVÁ, Hana. Vyrábíme glycerinová mýdla. 1. vyd. Praha: Grada, 2013.

Běžně k dostání v knihkupectvích, Cena kolem 167,- Kč.

Pak je tu ještě Kniha přírodních mýdel.

,,Ne všechna mýdla, s nimiž se setkáváte na pultech v obchodech, jsou pro vaši pleť skutečně vítaným ošetřujícím přípravkem. Jejich vzhled, vůně a barva, či dokonce způsob prezentace zdaleka ještě nehovoří o kvalitě a vlastnostech mýdla.V této knize se dozvíte nejen to, jak rozpoznat příznivě působící produkty péče o pleť od těch s nižší jakostí, ale i mnoho zajímavostí o přírodní kosmetice, rostlinných olejích a jejich účincích. Možná vás překvapí, jakými prostředky a za jakou cenu jsou někteří výrobci ochotni bojovat za vyšší poptávku, anebo naopak, jak se z pouhé kostky mýdla dá vykouzlit hotový balzám, který si naše pokožka a současně i celé naše tělo jistě zaslouží.Tato kniha nabízí řadu unikátních inspirujících předloh, s využitím např. vazby suchých květů, dřevěných krabiček a proutěných misek, ale vždy klade důraz na přírodní materiál, podtrhující přirozenou krásu mýdel bez chemie."

CAVITCH, Susan Miller. Kniha přírodních mýdel: výroba mýdel na bylinném a rostlinném základě. Praha: Pragma, C2002.

Běžně v prodeji na internetu i v knihkupectvích (viz. Google), běžná cena 130 - 160,- Kč.

Všechny tři výše uvedené knihy jsou přístupné k prezenčnímu studiu u nás, v Národní knihovně ČR.