výroba motorových paliv za 2. světové války

chtěla bych vědět, z čeho se vyráběla motorová paliva v chemickém závodě v
Litvínově za 2. světové války.
Předem děkuji za odpověď.

tento dotaz by bylo lepší asi směrovat na nějakou technicky založenou knihovnu nebo přímo na Vysokou školu chemicko technologickou http://www.vscht.cz/homepage. Další směr hledání informací by mohl být přímo chemický závod v Litvínově http://www.ecmost.cz/cd/data/prumysl/podniky/chemopetrol/spolecnost/historie
.htm, kde na webových stránkách podniku, v historii, mimo jiné čteme:
"Během prvních šesti let výstavby a provozování podniku (od roku 1939 do roku 1945) se na poměrně malém kousku země vystřídalo více než 40 tisíc zajatců ze všech částí válčící Evropy, ale i tisíce totálně nasazených občanů tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. Úkolem německé továrny STW (Sudetenländische Treibst- offwerke AG Oberleutensdorf) bylo zásobovat německou frontu pohonnými hmotami vyrobenými z hnědého uhlí z bohatých zásob severočeské hnědouhelné pánve. První cisterny motorové nafty opustily továrnu již v prosinci 1941. Následkem bombardování v letech 1944 a 1945 anglickými a americkými  spojenci byl závod ze 70 % zničen..."
Ze vzpomínek za války totálně nasazeného Evžena Patery (PATERA, Evžen.
Vzpomínky na "Hydrák" v Záluží u Mostu. Praha: [E. Patera], 2000.) se z textu na str.37 dozvídáme: "...nedůvěřoval výrobě benzínu z uhlí,..." a na str. 43: "Každému technikovi v palinářství bylo bez diskuse jasné, že po stránce vynaložené práce a tím i cenově, nemohou motorová paliva z uhlí konkurovat palivům z ropy...".

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

25.07.2012 13:46