výraz zranit se

Text dotazu

Dobrý den,
protože nikde nemohu zjistit správný tvar při používání výrazu "zranil se"
a pod., obracím se na Vás a prosím o laskavé vysvětlení. Neustále, hlavně v televizním a rozhlasovém zpravodajství slyším, že na př.demonstranti nebo protestující se zranili i když z obsahu zprávy je jasné, že se nepotloukli sami, ale byli zraněni druhými osobami. V poslední době to slyším neustále, na Ukrajině v Kyjevě na př. "dvacet protestujících se zranilo" - a to dokonce
v důsledku střelby se strany odstřelovačů.
Věřím, že mi pomůžete svým výkladem, abych se mohl lépe orientovat v těchto
výrazech, protože mne už z té nelogiky bolí uši a nerad bych trpěl i nadále. Třeba se trápím zbytečně a oba výrazy jsou správné - i to by mě potěšilo.
Děkuji předem za Váš názor a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/) jsme našli následující informace k výrazům „zranit se“ a „zranit“:

zranit, zraniti= způsobit někomu zranění; ranit, poranit (šelma zranila lovce)

zranit se=způsobit si, utrpět ránu/ poranění, poranit se (zranit se nožem, při práci) 

Domníváme se tedy, že by výrazu „zranit se“ mělo být skutečně užito v případech, kdy zranění nezavinila třetí osoba. Dle našeho názoru by tedy mělo být místo "dvacet protestujících se zranilo" toto: „dvacet protestujících bylo zraněno“ apod. Jedná se ale pouze o naši domněnku, proto doporučujeme, abyste se obrátil na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Více na http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Děkujeme za dotaz

Zdroj:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zranit&Hledej=Hledej

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

17.12.2014 09:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu