výraz "v tuto chvíli"

Text dotazu

V poslední době se mezi politiky a komentátory velmi oblíbený výraz "v tuto chvíli". Pominu fakt, že někteří bez "v tuto chvíli" nejsou schopni sestavit kloudnou větu. Zajímá mě, zda je gramaticky správně "v tuto chvíli" nebo "v této chvíli" nebo obojí. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto typu byste měl směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/zakladni-informace/o-ustavu/.

Na stránkách této instituce je jednak Jazyková poradna a potom Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/,  z které vybíráme:

v

rekce: se 4. a 6. pádem

Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ) v se 4. p. ve spoj. se jménem vyjadřuje časový údaj: v úterý; ve všední den; ve tři hodiny; v poledne; v tu chvíli; v předvečer svátků; v podvečer; v pravý čas; v kolik (hodin) přijdeš?

SSJČ

chvíle, -e ž. (2. mn. chvil) kratší n. delší časový úsek: ch. klidu, odpočinku; přijít v nevhodnou chvíli dobu, okamžik; přijít, vrátit se za (malou) chvíli, po chvíli zakrátko, zanedlouho; odejít na chvíli; bude to chvíli trvat jistou dobu; každou chvíli, (chvíli) co chvíli mě obtěžuje ustavičně, znovu a znovu; chvílemi, ob chvíli (ps. též obchvíli) občas; od té (této) ch. od té (této) doby; pro tu (tuto) chvíli pro nynějšek, pro přítomný okamžik; čekám ho každou chvíli, musí přijít každou chvíli velmi brzy; - ust. spoj. dlouhá ch. nedostatek práce (zejm. zajímavé) n. zábavy, nuda: mít dlouhou chvíli; krátit si dlouhou chvíli; je mi dlouhá ch.; dělat něco z dlouhé ch.; - mít dobrou chvíli dobrou náladu; mít slabou chvíli okamžik slabosti: mít jasnou chvíli být při jasném rozumu; těžká ch. (též hodinka) porod; ještě nepřišla jeho ch. příležitost k uplatnění; → zdrob. chvilka, chvilečka, chvilčička, chvilčinka v. t., expr. zdrob. chvilička, chvilenka, chvilinka (*chvilánka, Baar, Poláč.), chvililinka, -y ž.; — v. též obchvíli, pochvíli

tato

rod: ž.

jednotné číslo

množné číslo

4. pád

tuto

tyto

6. pád

této

těchto

Zdá se tedy, že by mělo být správně v tuto chvíli. Doporučujeme ale přesto obrátit se na pracovníky výše uvedené instituce.