výraz PODUJĚTÍ (alebo PODUJETÍ) v čestině

Text dotazu

Dobrý deň,
potreboval by som vedieť, či v českom jazyku existuje výraz PODUJĚTÍ (alebo PODUJETÍ), odvodené od slovesa "PODUJAT (PODUJET) se udělat něco", vo význame zorganizovať niečo, uskutočniť niečo. Napr: Franta se podujal udělat setkaní ze základky.
Ďakujem.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "podujetí, podujat" v českém jazyce nenaleznete. Ve významu zorganizovat, uspořádat, podniknout, vykonat se používají následující  česká synonyma: pustit se(do čeho), udělat něco, učinit, provést, uskutečnit, absolvovat, uspořádat.

Použitá literatura:

* Slovník slovenského jazyka. Bratislava: Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1959-1968. 6 sv.

* PALA, Karel a VŠIANSKÝ, Jan. Slovník českých synonym. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1994. 439 s. ISBN 80-7106-059-3.

* databáze Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/