Výraz pišišvor

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět co znamená slovo pišišvor a jak tento výraz vznikl, příp. patří-li mezi slova spisovná. Děkuji.

Odpověď

NEDORUČENO - špatně zadaná adresa

Pišišvor = domácky expresivně se tak nazýval malý nebo neúspěšný člověk. Slovo bylo zpopularizováno stálou postavou v Humoristických listech (zde vystupoval "přenešťastný světa tvor Emanuel Pišišvor").
Původ slova je nejasný, vzniklo snad z německého Spiessbürger - šosák (původně "měšťánek" ozbrojený kopím, něm. Spiess).
Informace jsme čerpali z:
HOLUB, Josef. LYER, Statnislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. 2. vyd. Praha : SPN, 1978.
V případě Vašeho dalšího zájmu o podobnou problematiku Vám doporučujeme kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).