výraz jochy

Text dotazu

Dobrý den,
co znamená výraz "jochy"? Užívá se v přirovnání "starý jak jochy"(=hodně starý) Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
úsloví  "starý jako jochy" je pravděpodobně pouze krajové  či nepříliš rozšířené, neboť není zmíněno v žádném nám dostupném slovníku české frazeologie a idiomatiky.
Slovo "joch" je zastaralý a nářeční výraz užívaný pro plošnou míru jitro, v hornickém slangu se tohoto slova užívá pro označení příčného břevna, v němčině označuje jho, chomout.

Použité zdroje:
*  Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1. vyd. Praha : Academia, 1983.
*  ZAORÁLEK, Jaroslav.  Lidová rčení. 4. vyd., V nakl. Academia 2.  Praha : Academia, 2000. ISBN   80-200-0824-1.
*  Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov.  2., rozš. vyd.  Praha : Maxdorf, c2006. ISBN   80-7345-098-4.
* http://www.ujc.cas.cz/