Výraz 'do bot' během sibiřské anabáze

Text dotazu

Zajímalo by mě, zda se výraz 'do bot' používal i někdy dříve před Velkou válkou nebo i po ní, a jak vznikl (jazykově). Vím, že ho legionáři používali (ale nevím jestli nějak masově) a vím, co znamená, ale zajímají mě podrobnosti.
Nalezla jsem v knize Dalibor Vácha - Ostrovy v bouři (Stále častější frází mezi vojáky byla „do bot!“, odsouzení čehokoli, co se jim nelíbilo. Na těpluškách se objevovaly nápisy jako „do bot Sibiř“ nebo „do bot Gajda“) a pak další knížka se jmenuje přímo Sibiř do bot (Jan Klepáč, 1937) a autor tam má Sibiřštinu (pokus o slovníček) a výraz 'do bot!' přeložený jako 'pryč s tím!'

Odpověď

Dobrý den,

 

z dostupných materiálů bohužel nejsem s to přesně určit užití daného termínu. Na základě dostupné literatury lze jednoznačně říci, že termín byl populární a stal se součástí legionářského slangu, nicméně mi není známa studie, která by toto kvantifikovala. O legionářském slangu se zmiňuje několik článků v časopisu Naše řeč (odkazy uvádím dále), nicméně studii, která by se specifickou slovní zásobou zabývala, se mi bohužel dohledat nepodařilo. V tomto ohledu bych Vám doporučil obrátit se na Ústav pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz/kontakty/).

 

Jedná se o následující články:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=640 Z válečného slovníku

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=757 Příspěvek k válečnému slovníku

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1871 Z válečného slovníku

 

Z válečného slovníku

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

28.01.2019 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu