výraz Česko

Text dotazu

S kolegy entomology debatujeme nad vhodností použití výrazu Česko v odborné literatuře. Konkrétně jde o lokalizaci nálezů druhů motýlů. Podle mého názoru je výraz Česko výrazem politickým a je vhodný spíše do populárnějších publikací než do publikace ryze vědecké. Naopak já upřednostňuji výraz Česká republika ve smyslu geografického vymezení, chápaný jako místo nálezu v hranicích republiky. Mohu prosit o Vaše stanovisko?
Příklad použití:
Tento druh je znám kromě Česka také ze západních části Evropy. Nebo: Druh byl zjištěn výhradně v nejjižnějších částech Česka.
V obou případech bych v odborné literatuře upřednostnil výraz Česká republika.

Odpověď

Dobrý den,

otázka vhodnosti či nevhodnosti používání  výrazu Česko pro Českou republiku byla odbornou veřejností v posledních letech poměrně hojně diskutována. Zde jsou některá stanoviska:

* Stanovisko Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7496

* Stanovisko odborníků: http://web.archive.org/web/20071102213531/http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=950

* Akademický bulletin: http://web.archive.org/web/20071102213531/http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=950

* Spor o užití slova Česko: http://cs.wikipedia.org/wiki/Spor_o_u%C5%BEit%C3%AD_slova_%C4%8Cesko

Ze stanoviska Ústavu pro jazyk Český AV ČR vyplývá, že obě formy pojmenování našeho státu jsou po jazykové stránce přípustné. S tím rozdílem, že pojmenování Česko je méně oficiální. V textech oficiálního (úředního) rázu se spíše doporučuje užívat dvojslovného pojmenování Česká republika.

Podobně i odborníci používání slova Česko nevylučují. Pouze upozorňují, že v "odborném a publicistickém jazyce (je) třeba dbát i na vhodné rozlišování mezi politickým a geografickým názvem státu."

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.04.2014 10:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu