Výraz "bezesparý"

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je správný tvar slova „bezesparé“? Je to bezesparé, bezspárové, bezespárové? Mám na mysli např. slovní spojení "bezesparé podlahy". Existuje také jiné synonymum?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

slovo jsem nalezla pouze v Technickém slovníku - zde je termín bezespárá podlaha. Ve slovníku spisovné češtiny jsem ani jeden z termínů nenalezla. Ještě jsem však dotaz konzultovala s Jazykovou poradnou Akademie věd ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html Podle nich je možno použít  bezespáré i besesparé.

Ve slovníku synonym se toto slovo nevyskytuje, ani v Jazykové poradně ho nenalezli.

 

 

 

Použité zdroje

Technický naučný slovník. Díl 1., A-D. 2. rev. a dopl. vyd. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1981. 476 s., 740 obr.
Pala, Karel. Slovník českých synonym. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1994. 435 s.
Slovník spisovného jazyka českého. Díl 1, A - G. hlavní redaktor B. Havránek. 2. nezm. vyd. Praha : Academia, 1989. 555 s.
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky : [studenstské vydání]. Vyd. 3., opr. - dotisk. Praha : Academia, 2005. 647 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna města Hradce Králové

Datum zadání dotazu

04.03.2016 09:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu