výpůjčka, fondy NK ČR

Text dotazu

Velmi me udivuje, ze Narodni knihovna neni schopna v ramci ji poskytovanych sluzeb zajistit pritomnost exeplaru alespon prezencne. Jak je mozne, ze Narodni knihovna vlastni pouze jediny exemplar a ten je schopna pujcit absencni vypujckou na 30 dni?!! (Jedna se o publikaci Max Frisch: Öffentlichkeit als Partner)

Odpověď

Dobry den, NK CR zahraniční literaturu vydanou pro roce 1901 půjčuje absenčně a to v případě, že kniha není tzv. zahraniční bohemikum nebo není součástí příručních knihoven jednotlivých studoven, stejně je to s nákupem literatury vydané na našem území. Prezenčně zpřístupňujeme literaturu získanou povinným výtiskem, literaturu vydanou do roku 1900 a všechna periodika a další druhy dokumentu. Není v možnostech žádné knihovny, NK ČR nevyjímaje, zpřístupňovat veškerou literaturu prezenčně, to především z kapacitních důvodů studoven.
Zahraniční literaturu doplňujeme na základě našeho oborového zaměření (společenské a přírodní vědy) a pokud je to možné i půjčujeme. Domnívám se, ze většina uživatelů oceňuje možnost studovat zahraniční literaturu doma, ve větším pohodli a klidu. I Vy jistě tuto možnost preferujete, samozřejmě v případě, že exemplář je hned k dispozici. NK ČR není knihovnou zabezpečující studium nějaké vysoké školy, tedy knihovnou univerzitní, literaturu ke studiu zajišťují knihovny vysokých škol. Pokud mate zájem o tento titul z fondu NK ČR, tak využijte možnost, kterou Vám online katalog NK ČR nabízí, zadejte si rezervaci na výpůjčku.