Vynálezce Wolfgang Kempelen

Text dotazu

Dobrý den.
Rád bych zjistil zda vyšla, respektive zda je někde k dispozici nějaká
biografická kniha o životě a díle vynálezce jménem Wolfgang Kempelen
(1734-1804) Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
omlouváme se za opožděnou odpověď na Váš dotaz.

Biografické údaje o životě a díle W. Kempelena najdete v mnoha zdrojích.

Nejvíce informací najdete ve světovém biografickém archívu (World Biographical Index Online = celosvětová kolekce biografických údajů na mikrofiších s rejstříkem v elektronické (online a CD-ROM) a tištěné podobě, který je přístupný přes stránky Národní knihovny:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm. Mikrofiše si můžete prohlédnout v Referenčním centru (pro prohlížení online rejstříku i mikrofišů musíte být registrovaný čtenář NK).

Informace o W. Kempelenovi najdete v Českém biografickém archívu.

Výběr citace zdrojů o W. Kempelenovi z World Biographical Index Online:

*Rudolf, Rainer; Ulreich, Eduard: Karpatendeutsches Biographisches Lexikon.
- Stuttgart : Arbeitsgemeinschaft der Karpatendeutschen aus der Slowakei,

*Tibenský, Ján: Priekopníci vedy a techniky na Slovensku / Ján Tibenský a kolektív. - Bratislava : Obzor, 1986-1988. - 2 zv.

*Encyklopédia Slovenska. - Bratislava : Veda, 1977-1982. - 6 zväz.

*Bober, Juraj: Malá encyklopédia bádatel'ov a vynálezcov / zostavil a spracoval Juraj Bober. - Bratislava : Obzor, 1973

*Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. - Praha : "Československý kompas", 1925-1933. - 7 dílů

*Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. - Praha : Otto, 1888-1909. - 28 dílů

*Slovník naučný / Redaktor: Frant. Lad. Rieger. - Praha : Kober & Markgraf, 1860-1890. - 12 dílů

*Poggendorff, Johann C.: Biographisch-literarisches Handwörterbuch der exakten Naturwissenschaften. - Berlin , 1956-1992. - Bd. 7a-7b

*Slovenský biografický slovník : od roku 833 do roku 1990. - Martin : Matica Slovenská, 1986-1994. - Zv. 1-6

Dále se můžete podívat do katalogu Národní knihovny:
http://aleph.nkp.cz/F/6KGGIYFD6GERV62TV5R1ABSBD7P1GKQJA367AT5245NBNSYRY8-168
13?func=file&file_name=find-b&local_base=NKC.

Také můžete využít i databázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících, nebo také Souborný katalog  ČR: http://www.caslin.cz/, který je dostupný také přes stránky Národní knihovny:
http://aleph.nkp.cz/F/2CUBYAI7MMVU5N71KP7MS3UQTDABXIK1C9Y2PMCB9SUDS7FL5G-599
95?func=file&file_name=find-b&local_base=SKC.

Základní údaje o tomto vynálezci najdete i ve slovnících, např. v:

BARICA, Ján. Malý slovenský panteón vedy a techniky. 1. vyd. Banská Bystrica
: Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky, 2004. 132 s. ISBN 80-88994-39-X.

ŠVIHRAN, Ladislav. Slávni vynálezcovia. 1. vyd. [Bratislava] : Mladé letá, 1977. 260 s.

World of invention. 1st ed. Detroit : Gale, [1994]-. ISSN 1071-0973.

Také můžete využít i další licencované online databáze (pokud jste registrovaný čtenář NK, můžete využít i vzdálený přístup):
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=LicencovanUo.online.databUEze&submen
u3=104 .

Základní biografické údaje najdete v encyklopedii COTOJE:
http://www.cotoje.cz/cotoje.html.

Další vybrané vyhledané zdroje:

RUMANOVSKÝ, Ivan. Ján Wolfgang Kempelen, bratislavský vedec a vynálezca. 1.
diel. Bratislava : Čs. štátny film, 1960. 12 s. (Diafilm Výskumného ústavu pedagogického v Bratislave).

RUMANOVSKÝ, Ivan. Ján Wolfgang Kempelen, bratislavský vedec a vynálezca. 2.
diel. Bratislava : 'Čs. štátny film, 1960. 10 s. (Diafilm Výskumného ústavu pedagogického v Bratislave).

Vynálezce mluvícího stroje. Rubrika: Významné osobnosti. Magazín 2000 záhad.
Roč. 16, č. 17 (20090821), s. 34-35. ISSN 1211-4928.