Vymývání lahví

Text dotazu

Dobrý den, prosím, jak mohu doma a ručně (spolehlivě) vymýt lahve a zavařovací sklenice všelijak tvarované nebo s úzkým hrdlem, takže se do nich - nebo aspoň do všech zákoutí - ani štětkou na lahve nedostanu? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na internetu můžeme najít hned několik tipů, jak na čištění úzkých lahví.

Uvedeme si některé z nich:

Jak vyčistit úzké lahve?

Pokud potřebujete vyčistit lahev která má velice úzké hrdlo, použijte následující radu. Nasypte dovnitř pár zrnek rýže a přilijte trochu teplé octové vody. Třepáním pak láhev dokonale vyčistíte. Pak jen stačí láhev vypláchnout čistou vlažnou vodou.

Použití vody a sody bikarbona

Dalším způsobem, jak vyčistit láhev s úzkým hrdlem, je použití vody a sody bicarbona. Nejprve do láhve nalijte teplou vodu a přidejte lžíci sody bicarbona. Poté láhev jemně protřepejte, aby se soda bicarbona rozpustila ve vodě. Nechte láhev stát po dobu 15 minut, aby se soda bicarbona mohla dostat do všech zákoutí láhve. Poté láhev opláchněte teplou vodou a nečistoty by měly být odstraněny.

Použití octa

Octová metoda je dalším účinným způsobem, jak vyčistit láhev s úzkým hrdlem. Nejprve do láhve nalijte teplou vodu a přidejte lžíci octa. Poté láhev jemně protřepejte, aby se ocet rozpustil ve vodě. Nechte láhev stát po dobu 15 minut, aby se ocet mohl dostat do všech zákoutí láhve. Poté láhev opláchněte teplou vodou a nečistoty by měly být odstraněny.

Použití jedlých olejů

Posledním způsobem, jak vyčistit láhev s úzkým hrdlem, je použití jedlých olejů. Nejprve do láhve nalijte teplou vodu a přidejte lžíci jedlého oleje. Poté láhev jemně protřepejte, aby se olej rozpustil ve vodě. Nechte láhev stát po dobu 15 minut, aby se olej mohl dostat do všech zákoutí láhve. Poté láhev opláchněte teplou vodou a nečistoty by měly být odstraněny.

Další tipy:

Zašpiněné skleněné láhve snadno vymyjeme tak, že do nich vhodíme nakrájenou bramborovou slupku, zalijeme vodou a zazátkujeme. Potom lahví silně třepeme, dokud se nečistota neuvolní. Nakonec láhev vymyjeme čistou vodou.

Skleněné vázy s úzkým hrdlem vyčistíme pomocí rozdrcených vaječných skořápek nebo malých kousků novinového papíru. Ty dáme do vázy, zalijeme vodou a třepeme, dokud se nečistota neuvolní. Nakonec vázu vypláchneme čistou teplou vodou.

Láhve od rostlinného oleje můžeme snadno vymýt pomocí kávové sedliny. Nasypeme jí několik lžiček do láhve, zalijeme vodou a silně protřepeme. Potom naplníme láhev horkou vodou a necháme dvě až tři hodiny stát.

Chceme-li odstranit z hrdla láhve vosk, namočíme ji nejdříve na několik minut do horké vody, ve které rozpustíme prací prášek.

Použité zdroje

https://www.skvelerady.cz/[…]/
https://www.radyprodomacnost.cz/[…]/
https://www.bezvarady.eu/jak-vycistit-uzke-lahve/