vykupování knih knihovnou

Text dotazu

Mám Atlas živočišstva Josek Klvaňa 1887 - vykupujete knihy?

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR získává domácí literaturu do svého fondu především na základě povinného výtisku, kdy mají vydavatelé ze zákona povinnost nabídnout Národní knihovně ČR 2 výtisky od každé vydané neperiodické pulbikace. Z exemplářů získaných povinným výtiskem se buduje Národní konzervační fond a zpracovává národní bibliografie. Další potřebné exempláře jsou dokupovány v souladu s profilem fondů NK ČR a jejími finančními možnostmi. Přednostně je nakupována aktuální odborná, referenční a studijní literatura. Tituly chybějící v  konzervačních sbírkách jsou doplňovány nákupem jen v omezené míře.
Z menší části pak nové přírůstky tvoří publikace pocházející z fondů jednotlivců i institucí, ale ve většině případů se jedná o dary (ne koupi), které jsou významné především k doplnění starších vrstev knihovních fondů.

Publikaci "Živočišstvo" od Josefa Klvani má navíc NK ČR ve fondu (viz bibliografický záznam v elektronickém katalogu NK ČR - http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001086309&local_base=NKC) a dokonce je i zdigitalizována a v plném textu volně zpřístupněna v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11919118). V tomto případě tedy Národní knihovna nebude mít o koupi svazku zájem, pokud byste ho však přesto chtěla nabídnout NK ČR darem, můžete se obrátit na Oddělení doplňování domácích dokumentů NK ČR (http://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/zakladni-dokumenty/vizitky/odbor-odf-oddl), případně oslovit jinou knihovnu. Můžete také zkusit nabídnout publikaci ke koupi některému z antikvariátů ve Vašem okolí.