Výklad slova "povědomí"

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o definici slova povědomí.

Odpověď


povědomí (2. pád povědomí, střední rod) je povšechná vědomost o něčem (mít povědomí o čem, vstoupit do povědomí, povědomí veřejnosti)

povědomí je povšechná znalost, povrchní vědomost, uvědomění si něčeho. Může to být povědomí obecné, právní, povědomí národní identity i povědomí o problému, situaci. Chceme-li říci, že se někdo stal všeobecně známým, pak vstoupil do povědomí veřejnosti.

Pramen: Lingea. Slovník Současné češtiny 1. vyd. Brno: Lingea, 2011.

Slovník spisovného jazyka uvádí:

Povědomí

1.       (o čem; čeho) jistý (nižší) stupeň uvědomění, uvědomování si něčeho, vědění něčeho, vědomosti o něčem; jistá povšechná znalost něčeho: šířilo se p. o neznámých světech (Vančura); nemít povědomí o skutečném životě; mít povědomí o příčině jednání; povědomí chudoby; jazykové povědomí (jazyk, jak se projevuje ve vědomí příslušníků daného jazykového společenství)

2.       vědomí vztahu k jistému kolektivu: národní, celostátní, kolektivní, politické, umělecké povědomí; obecné povědomí; třídní povědomí; společenské povědomí

Pramen: HAVRÁNEK, Bohuslav. Slovník spisovného jazyka českého. 1. vyd. Praha: Academia, 1989, 716 s.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

06.03.2014 14:02

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu