Výklad slova "povědomí"

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o definici slova povědomí.

Odpověď

povědomí (2. pád povědomí, střední rod) je povšechná vědomost o něčem (mít povědomí o čem, vstoupit do povědomí, povědomí veřejnosti)

povědomí je povšechná znalost, povrchní vědomost, uvědomění si něčeho. Může to být povědomí obecné, právní, povědomí národní identity i povědomí o problému, situaci. Chceme-li říci, že se někdo stal všeobecně známým, pak vstoupil do povědomí veřejnosti.

Pramen: Lingea. Slovník Současné češtiny 1. vyd. Brno: Lingea, 2011.

Slovník spisovného jazyka uvádí:

Povědomí

1.       (o čem; čeho) jistý (nižší) stupeň uvědomění, uvědomování si něčeho, vědění něčeho, vědomosti o něčem; jistá povšechná znalost něčeho: šířilo se p. o neznámých světech (Vančura); nemít povědomí o skutečném životě; mít povědomí o příčině jednání; povědomí chudoby; jazykové povědomí (jazyk, jak se projevuje ve vědomí příslušníků daného jazykového společenství)

2.       vědomí vztahu k jistému kolektivu: národní, celostátní, kolektivní, politické, umělecké povědomí; obecné povědomí; třídní povědomí; společenské povědomí

Pramen: HAVRÁNEK, Bohuslav. Slovník spisovného jazyka českého. 1. vyd. Praha: Academia, 1989, 716 s.