Výklad slova blahosklonný

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych věděl co znamená slovo blahosklonný. Já jsem to slyšel spíše v pejorativním významu- co znamená ten?

Odpověď

Dobrý den, slovo blahosklonný znamená: příznivě nakloněný, blahovolný, milostivý.
Podle:
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR]. -- Vyd. 4.. -- Praha : Academia, 2005. -- 647 s. ; 22 cm

V pejorativním významu se slova blahosklonný používá ve smyslu dávající najevo svou převahu, "dělající milost".
Zdroj: Slovník jazyka českého / František Trávníček. -- 4. vyd., ve Slovan. nakl. 1. přeprac. a dopln. vyd.. -- Praha : Slovanské nakladatelství, 1952. -- 15, 1801, [1] s.