Výklad názvu obce Libanice

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je výklad jména obce Libanice. Děkuji za odpověď.

Odpověď

 Dobrý den,

Libanice

O starých osudech vsi mezi Chrudimí a Chrastem zůstavily nám skrovné paměti jen tolik, že tu býval zvláštní statek, jehož držitelé sídleli až do 16. století ve dvoře neopevněném; tvrz povstala zde teprve v 16. století, když byla Kateřina z Ješetic dvůr zdejší od Jana z Habrové koupila.

Dotčená Kateřina byla manželkou Karla Orelského ze San, jemuž byl otec její Vácslav Talacko (1542) ves Libanice prodal.

Dvůr, při němž tehdá tvrz vystavěna byla, dostal se později i se vsí v držení Talackův, zejména jej držel Jindřich z Ješetic...

Od něho přijal Libanice směnou prý za statek Zbraslavský Karel Malovec z Malovic, po jehož časné smrti bratr jeho Oldřich následoval.

Ze synův jeho několika následoval v drženi Libanic nejmladši syn Jan mladší, jenž rád přebýval na tvrzi zdejší.

Choť jeho Anna z Říčan jeden dvůr v Libanicích přikoupila. Posledním svým pořízením (d. na Libanicích 159O, 15. února) odkázal obě své tvrze Dalkovice i Libanice synu svému Pavlovi Jindřichovi...

Čerpáno z: SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého: Chrudimsko. Praha: Argo, 1993.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6afd2a30-0195-11e6-bd77-005056825209

Jméno Libáň (a také Libanice) vzniklo přivlastňovací příponou z osobního jména Liban (srbské osobní jméno Ljuban), znamenalo Libanův dvůr - Libanice (ves 6 km od Chrudimě); Adam z Libanic, Mach de Libanicz, Žumberk hrad - w Libaniczich, Zdeněk Komárovský z Libanicz, Lybanicze;

Jméno Libanice = ves lidí Libanových

Zdroj: PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Č. akad. věd. a umění, 1949.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:e38b0b40-bd2b-11e2-ada5-005056825209

Pro zajímavost, ale možná, že to už víte, věhlasný odborník na toponomastiku, Antonín Profous, se v Libanicích narodil, viz níže

Antonín Profous (2. ledna 1878 Libanice u Chrudimi – 27. března 1953 Praha) byl český středoškolský učitel a odborník na toponomastiku. Ve svém hlavním díle Místní jména v Čechách zpracoval asi 15 500 jmen českých měst a obcí.