výklad číslovky \"několik\"

Text dotazu

Dobrý den. Jde prosím někde ve nějakém výkladovém slovníku nalézt nějaký výklad k neurčité číslovce "několik"? Jedná se mi o určení kvantifikace. Je to víc nežli 1, ale je to méně než 100 nebo méně než 20 nebo méně než 10 nebo méně než 7 jedná-li se o slovní spojení "několik dní"? Případně nemůžete-li poradit, kde bych nalezl experta na tuto problematiku schopného vypracovat na toto téma znalecký posudek. V seznamu soudních znalců se odvětví zabývající se jazykem a gramatikou. Děkuji.

Odpověď

Relevantní jsou v tomto případě výklady v následujících slovnících:

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR Libuše Kroupová ... et al. ; hlavní redakce Josef Filipec ... et al.]. -- Vyd. 4.. -- Praha : Academia, 2005. -- 647 s. ; 22 cm

Slovník spisovného jazyka českého / [za vedení hlavního redaktora Boh. Havránka ...et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1960-1971. -- 4 sv. (druhé, nezměněné vydání 1989)

První ze slovníků, dnes nejčastěji používaný, uvádí: několik: označuje nevelký neurčitý počet; druhý slovník vcelku shodně: nějaký, přesně neurčený a nevelký počet.

Z toho se rozumí, že jde vždy více než o jeden (den, apod.). Co znamená nevelký počet je otázka úzu - řada slov v běžné, mluvené řeči nemá přesné vymezení a jejich použití kolísá; přesný význam často může být určen kontextem konkrétní rozmluvy.
Na druhou stranu je zřejmé, že číslovku několik lze těžko použí pro 50 dní, a není příliš obvyklá pro počet přes deset. To lze, z hlediska úzu - který je většinovou konvencí, nikoli striktně závazným pravidlem - určit také srovnáním v řadě různých kvantifikátorů, například - jeden, dva tři dny, pár dní, několik dní, týden, dva týdny, měsíc, čtvrt roku. Pokud by mluvčí použil výraz několik ve významu, jemuž je bližší jiné z určení, dalo by se mluvit o jeho nižší nebo částečné jazykové kompetenci nebo o tom, že v dané situaci používá ne zcela adekvátní nebo nepřesné vyjádření.

Pokud jde o směrodatný rozbor a znalecký posudek, bylo by asi nejvhodnější obrátit se na Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - např. prostřednictvím jazykové poradny). V ÚJČ by vám také podali přesnější výklad problému.