vyhledávač

Text dotazu

Zajímalo by mne, kdy a kde se v češtině poprvé objevilo slovo "vyhledávač" (případně "vyhledavač") ve smyslu anglického "search engine", a pokud to bylo ještě před nástupem internetu, pak i kdy a kde bylo toto slovo poprvé použito k označení internetového fulltextového vyhledavače, jako je např. Google.

Odpověď

Dobrý den, nejstarší výskyt slova vyhledávač se nám podařilo zjistit v roce 1996. Pracovali jsme s databází Anopress, která shromažďuje plné texty článků z českých periodik. Takže se domníváme, že údaj je poměrně informativní. Články s tímto slovem se objevily v týdeníku Profit a je z nich patrné, že se mluví o relativně něčem novém. - Slovo se patrně mohlo objevit i o něco dříve, ale jistě ne o mnoho, což souvisí s historií internetu a rozšířením vyhledávacích programů (sr. http://en.wikipedia.org/wiki/Web_search_engine).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.01.2009 11:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu